Czy biogazownie rolnicze i fotowoltaika na wsi pozwolą nam obniżyć koszty energii?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy biogazownie rolnicze i fotowoltaika na wsi pozwolą nam obniżyć koszty energii?

14.10.2022

W obliczu panującego kryzysu energetycznego ważna kwestią wydaje się sprawdzenie np. czy obszary wiejskie mają szansę uzyskać samowystarczalność energetyczną. Takie tematy będą poruszane 21 października 2022 podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”. Co jeszcze znajduje się w planie wydarzenia?

OZE i szanse obszarów wiejskich

„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykl prestiżowych konferencji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej.

V Międzynarodowa Konferencja „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” 21 października 2022 roku w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

r e k l a m a

Jakie doświadczenia mają przedsiębiorcy i inwestorzy w realizacji OZE? 

Wśród głównych zagadnień tegorocznej edycji znajdują się także:

  • Czy OZE jest szansą dla polskiej wsi na uniezależnienie się od węgla i gazu?
  • Jak wygląda realizacja inwestycji OZE na obszarach wiejskich?

A dokładniej – zaplanowane są dwa główne bloki tematyczne:

Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich – omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozporoszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań. 

Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich – zaplanowana jest dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji, do użytkowania przedmiotowych instalacji. Porozmawiamy także o perspektywie intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.

Jaki jest plan konferencji?

Ramowy program konferencji do pobrania TUTAJ.

Kim są uczestnicy Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”?

Jak co roku w konferencji będzie uczestniczył prof. Jerzy Buzek – przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

  • Henryk Kowalczyk – wicepremier RP, minister odpowiedzialnego za rolnictwo i energetykę na obszarach wiejskich,
  • Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI),
  • Teresa Czerwińska – wicepremier Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Narcisa de Carreras Roques – GD4s.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. envato.elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Brodach powstanie pierwsza w Polsce biogazownia rolnicza produkująca biometan

W Brodach (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie) ma powstać pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Co to oznacza dla mieszkańców oraz okolicznych rolników?

czytaj więcej

Jak przyspieszyć i ułatwić inwestycje w OZE na wsi?

– Samowystarczalność obszarów wiejskich przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania może się opłacać. Rolnicy są ludźmi myślącymi bardzo pragmatycznie, trzeba więc przyspieszyć transformację energetyczną – mówił Ryszard Pawlik, doradca parlamentarny Jerzego Buzka, rozpoczynając debatę na temat doświadczeń w zakresie realizacji inwestycji w OZE na obszarach wiejskich. Ponadto w dyskusji tej udział wzięli Marcin Laskowski, prezes zarządu PGB Inwestycje, Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wojciech Suwik, regionalny dyrektor sprzedaży ESOLEO, oraz Grzegorz Brodziak, prezes zarządu Goodvalley AGRO.

czytaj więcej

Rolnicy mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. W jaki sposób?

Dzięki biogazowniom oraz łatwemu magazynowaniu energii poprzez biometan możemy osiągnąć samowystarczalność energetyczną na wsi – przekonywał prof. Jerzy Buzek podczas Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”. A jakie są obecnie największe bariery do rozwoju OZE na polskiej wsi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)