Umowa o bezczynszowe użytkowanie ziemi z synem a wypłata świadczenia pielęgnacyjnego z KRUS
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa o bezczynszowe użytkowanie ziemi z synem a wypłata świadczenia pielęgnacyjnego z KRUS

08.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

Przeczytałem ostatnio w „Tygodniku” o świadczeniu pielęgnacyjnym. Prowadzę gospodarstwo rolne, a moja żona od ponad 5 lat choruje. Chciałbym otrzymać świadczenie pielęgnacyjne i zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Mam zamiar podpisać umowę o bezczynszowe użytkowanie z synem. Czy w umowie można zawrzeć postanowienie, że w przypadku na przykład rezygnacji z pobierania świadczenia umowa ulega rozwiązaniu i będę mógł prowadzić dalej gospodarstwo? Mam dopiero 55 lat i jeszcze 10 lat do wieku emerytalnego.

Komu przysługują wiadcznie rodzinne?

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w art. 17b określa, że w przypadku, gdy o świadczenia, o których mowa w art. 16a i art.  17 (specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne), ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników bądź domownicy, świadczenia te przysługują odpowiednio:

  • rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego,
  • małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.

Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

r e k l a m a

Czy można zawrzeć umowę o bezczynoszowe użytkowanie gospodarstwa?

Może Pan zawrzeć z synem umowę o bezczynszowe użytkowanie Pana gospodarstwa rolnego. Według art. 708 k.c. przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy osoba biorąca nieruchomość rolną do używania i pobierania pożytków nie jest obowiązana do uiszczania czynszu, lecz tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawarł Pan umowę bezczynszowego użytkowania na czas nieokreś­lony z okresem wypowiedzenia wskazanym w umowie. W przypadku umowy na czas określony może Pan zawrzeć postanowienie w umowie, że w przypadku rezygnacji ze świadczenia pielęgnacyjnego albo w przypadku gdy nie będzie ono już przysługiwało, może Pan wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia określonego w umowie. Takie dodatkowe postanowienie jest zgodne z Kodeksem cywilnym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 9 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: II SA/Bd 1324/18) orzekł, że o ile zgodzić należy się z twierdzeniem, że w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie zdefiniowano pojęcia zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz pracy w gospodarstwie rolnym, to należy przez pojęcia te rozumieć zaprzestanie działalności w gospodarstwie rolnym nakierowanej na osiągnięcie dochodu z tego gospodarstwa. Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego (wykonywanie w nim pracy, zarządzanie nim) jest bowiem formą aktywności zawodowej uprawianą dla celów zarobkowych i tylko całkowita rezygnacja z tej formy aktywności na rzecz opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny uzasadniać może ewentualne przyznanie wnios­kowanego świadczenia.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red. / M. Szymańska

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy unijni i polscy rolnicy stracą na umowie o wolnym handlu z Nową Zelandią?

Unia Europejska i Nowa Zelandia zakończyły 30 czerwca br. negocjacje umowy handlowej. Porozumienie, jak założono, stwarza nowe możliwości dla rolników i producentów żywności. Czy liberalizacja handlu nie wpłynie jednak niekorzystnie na unijne rynki rolne?

czytaj więcej

Czynsze dzierżawne za grunty rolne wzrosną okrutnie

Rekordowy wzrost czynszów dzierżawnych stawia pod znakiem zapytania jakąkolwiek opłacalność produkcji rolniczej na tych gruntach. Dlatego samorząd rolniczy zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa o możliwość aneksowania dotychczasowych umów lub zmiany sposobu naliczania czynszu. Co na to resort rolnictwa?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)