Umowa dzierżawy gruntu: jaką formę wybrać, aby dostać dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa dzierżawy gruntu: jaką formę wybrać, aby dostać dopłaty bezpośrednie?

22.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Mam możliwość zawarcia umowy dzierżawy z sąsiadem i zastanawiam, się czy będą mi przysługiwały płatności bezpośrednie z Unii w świetle nowych regulacji prawnych. W jakiej formie zawrzeć umowę – czy musi być pisemna albo w formie aktu notarialnego?

Z artykułu dowiesz się

  • Komu przysługują dopłaty? Właścicielowi czy dzierżawcy?
  • Kiedy rolnik może otrzymać dotacje?
  • Kto otrzyma dotacje w przypadku, gdy właścicieli jest kilku?

Komu przysługują dopłaty? Właścicielowi czy dzierżawcy?

Według art. 23 ustawy z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, jeżeli warunkiem przyznania pomocy jest posiadanie gruntu lub zwierzęcia, a ten grunt lub to zwierzę stanowi przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, pomoc przysługuje posiadaczowi zależnemu.

Dzierżawca jest posiadaczem zależnym, więc będą mu przysługiwały płatności bezpośrednie.

r e k l a m a

Kto otrzyma dotacje w przypadku, gdy właścicieli jest kilku?

Warto także dodać, że w przypadku gdy grunt lub zwierzę jest przedmiotem współposiadania (przez okres, w jakim posiadanie tego gruntu lub tego zwierzęcia jest warunkiem przyznania danej pomocy), pomoc ta przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili zgodę na piśmie. Ta zgoda nie jest wymagana, jeżeli miałaby pochodzić od współposiadacza będącego małżonkiem wnioskodawcy.

Kiedy rolnik może otrzymać dotacje?

Płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi, jeżeli prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha. Płatności bezpośrednie są przyznawane do powierzchni działki rolnej lub jednostki gruntu nierolniczego:

  • położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar,

  • powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha.

Jaka umowa dzierżawy jest bardziej korzystna?

Jeżeli chodzi o umowę dzierżawy, ważna jest także umowa ustna. Jednak najlepiej zawrzeć umowę w zwykłej formie pisemnej albo umowę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi (wtedy dzierżawcy – rolnikowi indywidualnemu po 3 latach dzierżawy będzie przysługiwało prawo pierwokupu).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Problem stanowi m.in.  brak części przepisów określających dokładnie jakie normy muszą spełniać rolnicy przy wybranych płatnościach. Do kiedy powinien być przesunięty termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?

czytaj więcej

Dopłaty do zbóż: pomoc dla polskich rolników jest spóźniona i za mała

Copa-Cogeca wyraziła opinię na temat działań Komisji Europejskiej, dotyczących wsparcia dla rolników, cierpiących z powodu napływu ziarna z Ukrainy. Stanowisko organizacji nie pozostawia wątpliwości: pomoc nie jest wystarczająca. Na co Copa-Cogeca zwróciła uwagę?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2023 –18 tys. rolników złożyło już wniosek za pomocą eWniosekPlus

Nabór na dopłaty bezpośrednie 2023 rozpoczął się 15 marca, prowadzony jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Do tej pory wnioski złożyło już blisko 18 tys. rolników. Bezpłatną pomoc w wypełnieniu tego wniosku oferują natomiast doradcy z ODR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)