Z artykułu dowiesz się
- Komu przysługują dopłaty? Właścicielowi czy dzierżawcy?
- Kiedy rolnik może otrzymać dotacje?
- Kto otrzyma dotacje w przypadku, gdy właścicieli jest kilku?
Z artykułu dowiesz się
Według art. 23 ustawy z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, jeżeli warunkiem przyznania pomocy jest posiadanie gruntu lub zwierzęcia, a ten grunt lub to zwierzę stanowi przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, pomoc przysługuje posiadaczowi zależnemu.
Dzierżawca jest posiadaczem zależnym, więc będą mu przysługiwały płatności bezpośrednie.
Warto także dodać, że w przypadku gdy grunt lub zwierzę jest przedmiotem współposiadania (przez okres, w jakim posiadanie tego gruntu lub tego zwierzęcia jest warunkiem przyznania danej pomocy), pomoc ta przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili zgodę na piśmie. Ta zgoda nie jest wymagana, jeżeli miałaby pochodzić od współposiadacza będącego małżonkiem wnioskodawcy.
Płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi, jeżeli prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha. Płatności bezpośrednie są przyznawane do powierzchni działki rolnej lub jednostki gruntu nierolniczego:
położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar,
powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha.
Jeżeli chodzi o umowę dzierżawy, ważna jest także umowa ustna. Jednak najlepiej zawrzeć umowę w zwykłej formie pisemnej albo umowę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi (wtedy dzierżawcy – rolnikowi indywidualnemu po 3 latach dzierżawy będzie przysługiwało prawo pierwokupu).
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy