Traktorzysta zostanie zwolniony ze względu na likwidację stanowiska pracy. Czy dostanie odprawę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Traktorzysta zostanie zwolniony ze względu na likwidację stanowiska pracy. Czy dostanie odprawę?

18.07.2020autor: Michał Czubak

Syn od 3 lat pracuje jako traktorzysta w spółce prowadzącej duże gospodarstwo rolne. Z końcem sierpnia ma być zwolniony z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy przy zwolnieniu należeć mu się będzie odprawa?

Z artykułu dowiesz się

  • od czego uzależnione jest przyznanie odprawy?
  • czy zwolnionemu pracownikowi przysługuje odprawa?
  • od czego zależy wysokość odprawy?

Odprawy dla pracownika w świetle przepisów kodeksu pracy

Kodeks pracy nie przewiduje odpraw dla pracowników zwalnianych z pracy, a jedynie odprawy związane z przejściem na rentę lub emeryturę i pośmiertne wypłacane rodzinie zmarłego pracownika. Odprawy z pracy związane ze zwolnieniem pracownika są natomiast przewidziane w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
r e k l a m a

Od czego uzależnione jest przyznanie odprawy?

Przepisy ustawy stosuje się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Obowiązują one zarówno w odniesieniu do zwolnień grupowych obejmujących określoną liczbę pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni, jak i do zwolnień indywidualnych. Zgodnie z art. 10 wymienionej wyżej ustawy, w tym ostatnim przypadku przyczyny zwolnienia niedotyczące pracowników muszą stanowić wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron.

Czy zwolnionemu pracownikowi przysługuje odprawa?

W myśl art. 8 ustawy, zwalnianemu pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna, która jest uzależniona od czasu zatrudnienia. Jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, jest to wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, od 2 do 8 lat – dwumiesięcznego wynagrodzenia, a ponad 8 lat – trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Leasing rolniczy czy zwykła dzierżawa ziemi?

Dzierżawię grunty od KOWR. Słyszałem, że podobno przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy dzierżawy z opcją zakupu? Czy KOWR zawiera jeszcze takie umowy?

czytaj więcej

Rolnik oskarżą urzędników i geodetę o utratę części ziemi

– Kiedyś chłop na zagrodzie był równy wojewodzie. A jak teraz urzędnicy traktują? Szkoda gadać – uważa Józef Kropiwiec ze wsi Dawidy w powiecie parczewskim. Na potwierdzenie tych słów przedstawia swoje problemy z działką wynikłe z przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)