Służebność mieszkania w gospodarstwie - jak prawa mają teściowie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Służebność mieszkania w gospodarstwie - jak prawa mają teściowie?

30.10.2022autor: Alicja Moroz

Teściowie przekazali nam gospodarstwo na podstawie umowy darowizny. W akcie notarialnym została zapisana na rzecz teściów służebność mieszkania polegająca na prawie korzystania z jednego pokoju i ze wspólnej kuchni. Teść zmarł kilka lat temu. Teściowa i jej dzieci twierdzą, że pokój i kuchnia są własnością teściowej. Teściowa śpi w kuchni, załatwia tam potrzeby fizjologiczne, uniemożliwia nam korzystanie z kuchni. Mało tego – chce, żeby wprowadziła się do niej córka, bo my się nią źle opiekujemy. Czy ma prawo tego żądać?

Umowa darowizny to nie umowa dożywocia - jakie są różnice?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że umowa darowizny, w której została ustanowiona służebność mieszkania, nie rodzi obowiązku zapewnienia opieki darczyńcy. Taki obowiązek wiąże się z umową dożywocia.

Artykuł 888 Kodeksu cywilnego przewiduje, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Natomiast art. 908 k.c. stanowi, że w przypadku przeniesienia włas­ności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie nabywca powinien, jeśli strony inaczej nie postanowią, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Do treści prawa dożywocia może również należeć służebność osobista, w tym służebność mieszkania.

r e k l a m a

Czym jest służebność mieszkania?

Służebność mieszkania jest ograniczonym prawem rzeczowym, które przysługuje oznaczonej z imienia i nazwiska osobie. Uprawniony zyskuje prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub pomieszczeń w domu.

Tak więc Pani i mąż jesteście zobowiązani respektować służebność ustanowioną w umowie darowizny. Zakres tej służebności powinien odpowiadać ściśle temu, co jest zapisane w akcie. Tak więc mogą Państwo żądać, aby teściowa przeniosła się ze spaniem do pokoju i umożliwiła Państwu korzystanie z kuchni.

Według art. 301 § 1 k.c. mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jeśli więc teściowa wymaga opieki i pomocy, której Państwo jej nie zapewniają, to zamieszkanie z nią córki może okazać się zasadne.

Właściciel nieruchomości może żądać zmian lub renty. W jakiej sytuacji?

Zgodnie z art. 303 k.c., jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej (a także osoba przyjęta przez niego na mieszkanie) dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę. Rażącym uchybieniem jest uchybienie istotnie naruszające przyznane w drodze służebności osobistej uprawnienia do rzeczy poprzez naruszenie dóbr i interesów właściciela nieruchomości obciążonej. Wydaje się, że w tej sytuacji doszło do takich rażących uchybień. Wniesienie pozwu do sądu o zamianę służebności na rentę jest więc możliwe.

Służebność mieszkania nie oznacza, że teściowa jest właścicielką części domu. Przysługuje jej jedynie dożywotnie prawo korzystania z oznaczonych w akcie pomieszczeń. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebność wygasa także wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.

Alicja Moroz
fot. K. Janisławski

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Izba Pamięci wizytówką OSP Cieciułów

W 1912 r. we wsi Cieciułów, położonej w powiecie oleskim, gmina Rudniki, powstała drużyna strażacka. Założyli ją miejscowi rolnicy. Przyjęła wówczas nazwę „Pionierzy”, by po latach przekształcić się w ochotniczą straż pożarną.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina poprawia eksport, ale umowa o tranzycie zboża wkrótce wygasa

Ukraiński eksport się rozwija. Czasy kryzysowe wzmacniają ukraiński system logistyczny i więzi międzynarodowe. Zbliża się jednak koniec umowy o tranzycie zboża, która wygasa już w połowie listopada. Czy ta umowa będzie przedłużona po niedawnych groźbach Putina?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)