Na jakich warunkach dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu ziemi rolnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich warunkach dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu ziemi rolnej?

29.03.2020autor: Michał Czubak

Od 7 lat jestem dzierżawcą gruntów rolnych. Właściciel ma zamiar sprzedać część gruntów. Jakie muszą zostać spełnione przesłanki, aby przysługiwało mi prawo pierwokupu? Czy przysługuje ono do części nieruchomości? Pyta Czytelnik.

Z artykułu dowiesz się

  • kto ma prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?
  • jaki obowiązek ciąży na właścicielu nieruchomości?
  • jak ustalić właściwą cenę nieruchomości?

Kto ma prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Artykuł 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego określa, że w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty, oraz nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
r e k l a m a

Jaki obowiązek ciąży na właścicielu nieruchomości?

O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia. Należy podkreślić, że prawa pierwokupu nie stosuje się, jeżeli nabywcą nieruchomości rolnej jest np. jednostka samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, osoba bliska zbywcy.

Jak ustalić cenę nieruchomości?

Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt: V ACa 621/15) orzekł, że ustawowe prawo pierwokupu, o którym stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, może obejmować całą nieruchomość rolną, jej fizyczną część, jak również udział w prawie własności tej nieruchomości. Warto dodać, iż jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości rażąco odbiega od jej wartości rynkowej, wykonujący prawo pierwokupu może, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości.    

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy dzierżawa ziemi rolnej może być zawarta tylko na 30 lat?

Umowa dzierżawy nieruchomości może być zawarta tylko na kilka lat? Czy to prawda, że umowa dotycząca dzierżawy nieruchomości rolnych może być zawarta tylko na 30 lat?

czytaj więcej

Ceny skupu świń w górę, ceny pszenicy w dół

Tak, jak przewidywano, ceny tuczników na niemieckiej giełdzie w lutym zaczęły rosnąć. W tygodniu między 27 lutego a 4 marca br. tuczniki mają kosztować 2,02 euro/kg (ok. 8,65 zł/kg) w klasie E.

czytaj więcej

Skrócenie umowy dzierżawy. Czy jest to możliwe?

Rolnik na dzierżawionej ziemi chce prowadzić uprawy, ale właściciel już oferuje sprzedaż działek. Ma nawet warunki zabudowy. Rolnik obawia się, że w konsekwencji tego straci możliwość dzierżawienia, pomimo że ma umowę z właścicielem ważną przez lata.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)