Rolnicze wykorzystanie ścieków – na jakich zasadach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicze wykorzystanie ścieków – na jakich zasadach?

04.05.2020autor: Michał Czubak

Mam pytanie o zasady prawne rolniczego wykorzystania ścieków oraz pojęcie nawozów naturalnych. W jaki sposób ścieki rolnicze można wykorzystać w pracach rolniczych?

Z artykułu dowiesz się

  • w jaki sposób wykorzystać ścieki w rolnictwie?
  • do czego taki rodzaj ścieku może być wykorzystany?
  • co jest, a co nie jest nawozem naturalnym?

Rolnicze wykorzystanie ścieków

Według art. 84 Prawa wodnego ścieki bytowe oraz ścieki komunalne, ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne oraz wody wykorzystane, odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb, mogą być oczyszczane przez ich rolnicze wykorzystanie. Rozumie się przez to zastosowanie ścieków do:
  • nawadniania użytków rolnych,
  • nawożenia użytków rolnych przez dodanie materiałów do gleby albo przez rozprowadzenie na powierzchni, albo przez wstrzykiwanie do gruntu, umieszczenie pod powierzchnią gruntu lub mieszanie z warstwami powierzchniowymi gruntu,
  • nawadniania oraz nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb.
r e k l a m a

Limity dotyczące wykorzystania ścieku w rolnictwie

Roczne i sezonowe dawki ścieków wykorzystywanych rolniczo, określone w pozwoleniach wodnoprawnych albo pozwoleniach zintegrowanych, nie mogą przekroczyć zapotrzebowania roślin na azot, potas i wodę oraz utrudniać przebiegu procesów samooczyszczania się gleby.

Zakazuje się rolniczego wykorzystania ścieków gdy:

  • gdy grunt jest zamarznięty, zalany wodą, nasycony wodą lub przykryty śniegiem, z wyjątkiem dna stawów ziemnych wykorzystywanych do chowu i hodowli ryb,
  • na gruntach wykorzystywanych do upraw roślin przeznaczonych do spożycia w stanie surowym,
  • na gruntach, w których zwierciadło wód podziemnych znajduje się płycej niż 1,5 m od powierzchni ziemi lub od dna rowu rozprowadzającego ścieki,
  • na obszarach o spadku terenu większym niż: 10% dla gruntów ornych oraz 20% dla łąk, pastwisk i plantacji drzew leśnych,
  • na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią w okresie prognozowanego wezbrania wód.

Co jest, a co nie jest nawozem naturalnym?

Natomiast ustawa z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu określa, że nawozy naturalne oznaczają obornik, gnojówkę i gnojowicę oraz pochodzące od zwierząt gospodarskich odchody, z wyjątkiem odchodów pszczół, bez dodatków innych substancji. Nawozem naturalnym jest też guano przeznaczone do rolniczego wykorzystania.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

KOWR również odpowiada za melioracje

Czy KOWR powinien ponosić koszty utrzymania urządzeń melioracyjnych na nierozdysponowanych gruntach?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Wielkopolsce: prawie 30 tys. świń w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym

Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie wyznaczające obszary: zapowietrzony i zagrożony afrykańskim pomorem świń w związku z ogniskiem ASF w Więckowicach. Znalazło się w nich ponad 450 stad świń utrzymujących blisko 30 tys. zwierząt. 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)