KOWR również odpowiada za melioracje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KOWR również odpowiada za melioracje

02.05.2020autor: Grzegorz Ignaczewski

Czy KOWR powinien ponosić koszty utrzymania urządzeń melioracyjnych na nierozdysponowanych gruntach?

Do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik z takim oto zapytaniem: jako spółka wodna naprawiamy i konserwujemy melioracje na naszych gruntach, jednak część rowów przechodzi przez grunty należące do KOWR, które nie są przez nikogo dzierżawione. Gdy na spotkaniu z przedstawicielami KOWR zwróciliśmy się o pokrycie kosztów prac konserwacyjnych na tych gruntach, przedstawiciele tej instytucji kategorycznie odmówili. Kto ma więc pokryć koszty utrzymania tych melioracji? Zapytaliśmy więc centralę KOWR o tę kwestię.

Albo spółka, albo na własny koszt

Jak wyjaśnił nam rzecznik prasowy KOWR, od 1 stycznia 2018 r. kwestie melioracji reguluje art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 z późn. zm.), który mówi, że utrzymanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.
Ponadto, zgodnie z art. 454 ustawy Prawo Wodne w przypadku, jeżeli osoby fizyczne lub prawne niebędące członkami spółki wodnej oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki wodnej lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony spółka wodna została utworzona, są obowiązane do ponoszenia świadczeń na rzecz tej spółki. Świadczenia te mogą mieć charakter należności pieniężnych lub obowiązków o charakterze niepieniężnym a ich wysokość i rodzaj oraz terminy ich spełnienia ustala, w drodze decyzji, starosta.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działa zgodnie z w/w przepisami prawa. 
Na niezagospodarowanych gruntach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, leżących na terenie objętych działaniem Spółek Wodnych, Oddziały Terenowe KOWR ponoszą na rzecz spółek stosowne opłaty, wynikające z członkostwa w danej spółce lub będących wynikiem wykonanych przez spółkę na gruntach zasobu prac. Spółki wodne zapewniają właściwe funkcjonowanie urządzeń melioracji wodnych, w tym również urządzeń na gruntach niebędących we władaniu KOWR.
W przypadku gruntów niezagospodarowanych, leżących na terenach nieobjętych działaniem żadnej spółki wodnej, Oddziały Terenowe KOWR przeprowadzają niezbędne roboty melioracyjne, wynikające np. z konieczności usunięcia awarii, zapewnienia skutecznego odprowadzenia wody z większych kompleksów gruntów (w tym również gruntów obcych), wydanych nakazowych decyzjach administracyjnych lub wezwań do wykonywania prac melioracyjnych. Naprawy i remonty urządzeń melioracyjnych wykonywane są w ramach działań własnych OT KOWR.
r e k l a m a

Inaczej gdy jest dzierżawca

W sytuacji, gdy grunty KOWR są wydzierżawione, zobowiązanymi do ponoszenia kosztów utrzymania i konserwacji urządzeń melioracyjnych są dzierżawcy. Zgodnie z zawartymi umowami, dzierżawca zobowiązany jest do wnoszenia świadczeń pieniężnych na rzecz spółek wodnych, zgodnie z decyzjami właściwych Starostów, na podstawie art. 454 ustawy z 20 lipca 2017r. Prawo Wodne. 

oprac. gi



autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy KOWR zawsze musi organizować przetargi na dzierżawę ziemi?

Dzierżawiłem od KOWR grunty, które teraz zostały wystawione do dzierżawy w przetargu nieograniczonym. Zastanawia mnie, dlaczego nie został zorganizowany przetarg ofert pisemnych. Jakie są zasady przeprowadzania takiego przetargu?

czytaj więcej

Rolnicze wykorzystanie ścieków – na jakich zasadach?

Mam pytanie o zasady prawne rolniczego wykorzystania ścieków oraz pojęcie nawozów naturalnych. W jaki sposób ścieki rolnicze można wykorzystać w pracach rolniczych?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)