- ważność orzeczeń w czasach pandemii koronawirusa
- kiedy obowiązuje zasada przedłużenia ważności orzeczeń?
- czy KRUS mógł w tym przypadku zawiesić wypłaty?
Ważność orzeczeń w czasach pandemii koronawirusa
Jak już informowaliśmy, 31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy,
na podstawie których w określonych sytuacjach następuje wydłużenie ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dzięki temu wydłuża się również prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy lub od niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Stało się tak na mocy art. 1 pkt 14 ustawy z 31 marca zmieniającej ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Przepis ten przewiduje, że orzeczenia lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, których termin upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu, zachowują ważność przez następne 3 miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności. Dotyczy to zarówno orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników albo komisje lekarskie ZUS, jak i orzeczeń wydanych przez lekarzy rzeczoznawców i komisje lekarskie KRUS.
Kiedy obowiązuje zasada przedłużenia ważności orzeczeń?
Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do orzeczeń, których termin ważności upłynął przed dniem wejścia w życie ww. ustawy, czyli 31 marca br., jeśli wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres został złożony przed upływem terminu ważności tego orzeczenia i nowe orzeczenie nie zostało wydane przed dniem wejścia w życie ustawy.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sprzeciwie z ustawą?
Tymczasem KRUS na swojej stronie internetowej informuje, że w przypadku gdy w sprawie wydane zostało orzeczenie przez lekarza rzeczoznawcę Kasy, od którego wniesiono odwołanie lub co do którego zgłoszono zarzut wadliwości, to ważność poprzedniego orzeczenia nie zostanie przedłużona, a wypłata świadczenia nie zostanie podjęta do czasu wydania orzeczenia przez komisję lekarską Kasy.
Wydaje się to sprzeczne z założeniami ustawy, która ma zapewnić prawo do świadczeń osobom niezdolnym do pracy, w sytuacji gdy nie jest możliwe wydanie nowego orzeczenia.
Dodać należy, że na stronie internetowej Centrali ZUS takiej informacji nie zamieszczono.
Według mnie, w Pani przypadku ważność orzeczenia powinna ulec wydłużeniu. Zwróciliśmy się do Centrali KRUS z pytaniem, na jakiej podstawie prawnej pozbawiono Panią i osoby w podobnym położeniu prawa do przedłużenia ważności orzeczenia, a co za tym idzie – wypłaty renty. Do tematu wrócimy.
Alicja Moroz
fot. Pixabay