Przez COVID-19 nie wydano orzeczenia, a KRUS nie wypłaca renty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez COVID-19 nie wydano orzeczenia, a KRUS nie wypłaca renty

18.05.2020autor: Michał Czubak

Od 4 lat pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie. Termin przysługującego mi prawa do pobierania renty zakończył się w lutym 2020 r. Przed upływem tego terminu zgłosiłam się do lekarza rzeczoznawcy terenowej placówki KRUS, który wydał orzeczenie o przedłużeniu o kolejny rok prawa do pobierania renty z tytułu całkowitej okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie. Jednak lekarz regionalnego orzecznictwa lekarskiego zarzucił, że to orzeczenie jest wadliwe. W związku z powyższym, otrzymałam wezwanie do zgłoszenia się na ponowne badanie lekarskie przez komisję lekarską Kasy, które zostało przełożone na czas nieokreślony ze względu na zaistniałą sytuację z koronawirusem. Czy przysługuje mi przedłużenie o 3 miesiące wypłaty renty rolniczej na podstawie wejścia w życie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19?

Z artykułu dowiesz się

  • ważność orzeczeń w czasach pandemii koronawirusa
  • kiedy obowiązuje zasada przedłużenia ważności orzeczeń?
  • czy KRUS mógł w tym przypadku zawiesić wypłaty?

Ważność orzeczeń w czasach pandemii koronawirusa

Jak już informowaliśmy, 31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy, na podstawie których w określonych sytuacjach następuje wydłużenie ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dzięki temu wydłuża się również prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy lub od niezdolności do samodzielnej egzystencji.

r e k l a m a
Stało się tak na mocy art. 1 pkt 14 ustawy z 31 marca zmieniającej ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis ten przewiduje, że orzeczenia lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, których termin upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu, zachowują ważność przez następne 3 miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności. Dotyczy to zarówno orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników albo komisje lekarskie ZUS, jak i orzeczeń wydanych przez lekarzy rzeczoznawców i komisje lekarskie KRUS.

Kiedy obowiązuje zasada przedłużenia ważności orzeczeń?

Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do orzeczeń, których termin ważności upłynął przed dniem wejścia w życie ww. ustawy, czyli 31 marca br., jeśli wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres został złożony przed upływem terminu ważności tego orzeczenia i nowe orzeczenie nie zostało wydane przed dniem wejścia w życie ustawy.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sprzeciwie z ustawą?

Tymczasem KRUS na swojej stronie internetowej informuje, że w przypadku gdy w sprawie wydane zostało orzeczenie przez lekarza rzeczoznawcę Kasy, od którego wniesiono odwołanie lub co do którego zgłoszono zarzut wadliwości, to ważność poprzedniego orzeczenia nie zostanie przedłużona, a wypłata świadczenia nie zostanie podjęta do czasu wydania orzeczenia przez komisję lekarską Kasy.

Wydaje się to sprzeczne z założeniami ustawy, która ma zapewnić prawo do świadczeń osobom niezdolnym do pracy, w sytuacji gdy nie jest możliwe wydanie nowego orzeczenia.

Dodać należy, że na stronie internetowej Centrali ZUS takiej informacji nie zamieszczono. Według mnie, w Pani przypadku ważność orzeczenia powinna ulec wydłużeniu. Zwróciliśmy się do Centrali KRUS z pytaniem, na jakiej podstawie prawnej pozbawiono Panią i osoby w podobnym położeniu prawa do przedłużenia ważności orzeczenia, a co za tym idzie – wypłaty renty. Do tematu wrócimy.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warzywa

Nie ma chętnych na marchew i ziemniaki. Koronawirus zachwiał rynkiem warzyw

Epidemia koronawirusa zachwiała rynkiem warzyw. W wielu gospodarstwach jest jeszcze sporo ubiegłorocznej marchewki czy ziemniaków, których rolnicy nie mogą sprzedać, bo rodzime produkty są wypierane ze sklepowych półek przez towary z importu.

czytaj więcej

Jak będzie wyglądać rolnictwo po epidemii koronawirusa?

Każdy kryzys kiedyś się skończy, także ten związany z epidemią. Kolejne kraje łagodzą ograniczenia związane z koronawirusem. Dotyczy to także Polski. Eksperci od lewa do prawa zastanawiają się co nas czeka po epidemii. Jaki będzie świat? Czy ludzie się zmienią? Jak ludzie zniosą rok bez wakacji?

czytaj więcej

KRUS o 3 miesiące wydłuża wypłatę rent rolniczych

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, KRUS przedłuża automatycznie o trzy miesiące wypłaty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)