Z artykułu dowiesz się
- ile rolnikowi przysługuje urlopu?
- czy prowadzenie gospodarstwa zalicza się do wyliczenia urlopu?
- co wlicza się do czasu wyliczania urlopu?
Z artykułu dowiesz się
Od tego roku przysługuje Pani 26 dni urlopu. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi:
Artykuł 154[1] § 1 k.p. przewiduje, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Ponadto, w myśl art. 155 § 1 pkt 2 k.p., do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat.
Jeśli zatem w Pani przypadku nauka trwała 4 lata, powinna Pani mieć tyle doliczone do stażu pracy. Zaliczeniu podlegają również 3 lata prowadzenia gospodarstwa rolnego na mocy art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Stanowi on, że ilekroć przepisy prawa, postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
Prowadzenie gospodarstwa lub pracę w nim zalicza się do stażu warunkującego wymiar urlopu. Natomiast nie zalicza się do niego zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia.
Jeśli uwzględnić 4 lata nauki, 3 lata prowadzenia gospodarstwa oraz 3 lata pracy, Pani staż pracowniczy wynosi 10 lat, a w związku z tym ma Pani od tego roku prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy