Praca w gospodarstwie rolnym a wymiar urlopu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Praca w gospodarstwie rolnym a wymiar urlopu

15.03.2021autor: Michał Czubak

Skończyłam technikum rolnicze. Nauka w nim trwała 4 lata. Przez 3 lata prowadziłam gospodarstwo rolne. Później przez pół roku pracowałam na umowę-zlecenie. Do technikum uczęszczałam w latach 2011–2015 (rok ukończenia 2015). Od 1 stycznia 2018 roku do chwili obecnej pracuję na podstawie umowy o pracę. Kiedy będzie mi przysługiwało 26 dni urlopu? Czy okres prowadzenia gospodarstwa liczy się do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?

Z artykułu dowiesz się

  • ile rolnikowi przysługuje urlopu?
  • czy prowadzenie gospodarstwa zalicza się do wyliczenia urlopu?
  • co wlicza się do czasu wyliczania urlopu?

Od tego roku przysługuje Pani 26 dni urlopu. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
r e k l a m a

Co wlicza się do czasu wyliczania urlopu?

Artykuł 154[1] § 1 k.p. przewiduje, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Ponadto, w myśl art. 155 § 1 pkt 2 k.p., do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat.

Jeśli zatem w Pani przypadku nauka trwała 4 lata, powinna Pani mieć tyle doliczone do stażu pracy. Zaliczeniu podlegają również 3 lata prowadzenia gospodarstwa rolnego na mocy art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Stanowi on, że ilekroć przepisy prawa, postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka;
  • przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Czy prowadzenie gospodarstwa zalicza się do wyliczenia urlopu?

Prowadzenie gospodarstwa lub pracę w nim zalicza się do stażu warunkującego wymiar urlopu. Natomiast nie zalicza się do niego zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia.

Jeśli uwzględnić 4 lata nauki, 3 lata prowadzenia gospodarstwa oraz 3 lata pracy, Pani staż pracowniczy wynosi 10 lat, a w związku z tym ma Pani od tego roku prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka jest idealna praca w agrobiznesie?

Czy płeć osoby starającej się o pracę w sektorze rolniczym i szeroko pojętym agrobiznesie ma znaczenie? Na ile branża ta jest interesująca dla absolwentów kierunków rolniczych? Na ile rzeczywistość jest zgodna z wyobrażeniami osób podejmujących pracę w agrobiznesie? Na te pytania w swych badaniach próbowały znaleźć odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej
Aktualności

Bomba przysłana do centrali Lidla. Są ranni. Gdyby nie COVID-19 i praca zdalna…

W budynku centrali sieci Lidl w miejscowości Neckarsulm, gdzie obecnie mieści się siedziba zarządu spółki, eksplodowała bomba ukryta w przesyłce pocztowej. Trzech pracowników biura zostało rannych, w tym jeden ciężko! – alarmuje „Heilbronner Stimme”.

czytaj więcej
Nowe technologie

Bliższa współpraca John Deere i Agricon

Firmy Agricon oraz John Deere kontynuują podjętą przed rokiem współpracę w zakresie technicznych rozwiązań cyfrowych. W ramach tej kooperacji koncepcja nawożenia podstawowego Agricon, która jest dostępna od prawie roku dla klientów John Deere, została poszerzona o możliwość transferu danych między systemami obu jednostek: platformą agriPORT w przypadku Agricon oraz My JD Operation Center wraz dowolnym terminalem agronomicznym Green Star 3. lub 4. generacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)