Pobór wody na cele rolnicze na nowych zasadach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pobór wody na cele rolnicze na nowych zasadach

17.05.2020autor: Magdalena Szymańska

Co się zminieło w prawie wodnym? Znowelizowany przepisy dotyczą m.in. poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych czy korzystania z wód do nawadniania gruntów lub upraw. Sprawdź, co się zmieniło.

Z artykułu dowiesz się

  • pozwolenie wodnoprawne, kiedy jest ono potrzebne rolnikowi?
  • opinia geologa obowiązkowa, ale nie zawsze. Kiedy będzie ona potrzebna?
  • znowelizowane przepisy prawa wodnego - co w nich znajdziemy?

Znowelizowane przepisy prawa wodnego - co w nich znajdziemy?

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa wodnego, pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę jest traktowany jako zwykłe korzystanie z wód, a korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 1256 i 1309) w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę jest szczególnym korzystaniem z wód.
r e k l a m a

Pozwolenie wodnoprawne, kiedy jest ono potrzebne rolnikowi?

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na szczególne korzystanie z wód oraz wykonanie niektórych urządzeń wodnych. Natomiast zgłoszenia wodnoprawnego wymaga wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem.

Czytaj także: Dotacje na budowę studni i zakup deszczowni tylko dla nielicznych szczęśliwców

Opinia geologa obowiązkowa, ale nie zawsze. Kiedy będzie ona potrzebna?

Jednocześnie został określony nowy załącznik, który należy dołączyć do wniosku o przyznanie pomocy w przypadku wykonania ujęć wód podziemnych niewymagających sporządzania projektu geologicznego. Dokumentem tym będzie opinia sporządzana przez osobę posiadającą kwalifikacje w zawodzie geolog, w zakresie czynności polegających na wykonywaniu, dozorowaniu i kierowaniu pracami geologicznymi, w kategorii IV lub V, określone w ustawie Prawo geologiczne i górnicze.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Z pomocą suszową jak z deszczem. Niby jest, ale za mało

O tym, że rolnicy czekają na wypłatę pomocy suszowej, pisaliśmy na łamach „Tygodnika” wielokrotnie. Ciągle dzwonią też do naszej redakcji osoby, których bulwersuje to oczekiwanie.

czytaj więcej

Susza nie ustępuje, a politycy dalej swoje

Susza nie ustępuje. Deszcze z minionego tygodnia pomogły tylko na kilka chwil. Dla nas ta plaga nie ma politycznych barw, podobnie jak plaga koronawirusa wykorzystywana doraźnie do politycznych rozgrywek.

czytaj więcej

Dotacje na budowę studni i zakup deszczowni tylko dla nielicznych szczęśliwców

Do 20 lipca można składać w ARiMR wnioski o dofinansowanie inwestycji w nawadnianie gospodarstw. W przedłużonym naborze wprowadzono pewne uproszczenia, ale nadal biurokracja związana z wystąpieniem o to wsparcie zniechęca do niego wielu rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)