Susza nie ustępuje, a politycy dalej swoje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza nie ustępuje, a politycy dalej swoje

15.05.2020

Susza nie ustępuje. Deszcze z minionego tygodnia pomogły tylko na kilka chwil. Dla nas ta plaga nie ma politycznych barw, podobnie jak plaga koronawirusa wykorzystywana doraźnie do politycznych rozgrywek.

Klęska suszy nie oszczędza nikogo, ale polityka wykorzystuje ją, by przyciągnąć rolników do siebie

Niestety, klęska suszy przypadła na okres kampanii wyborczej, kiedy obiecać można dosłownie wszystko. Na ustach polityków zagościło słowo retencja. Niech nikt nie sądzi, że przeznaczenie rocznie 200 mln zł na retencję, znacząco poprawi naszą gotowość na suszę lub powódź.
r e k l a m a

Obiecanki cacanki, a zaległości sięgają dziesiątek lat

Ostatnie duże inwestycje w melioracje przeprowadzono w latach 70. Mamy więc 40-letnie opóźnienia. Nie zmienią tego stanu rzeczy inwestycje, które mają chronić duże miasta (np. zbiornik Racibórz). Potrzebujemy planu wartego miliardy złotych, trwającego może i kilkanaście lat, bo przez dziesiątki lat pieniądze wydawane na meliorację i retencję pokrywały 6–7% potrzeb.

Plan przeciwdziałaniu skutkom suszy potrzebny od zaraz i to ponad podziałami partyjnymi

Czy takiego planu nie można realizować dzięki funduszom spójności, które dotychczas były wykorzystywane głównie do budowania autostrad i remontu linii kolejowych (nawet jeśli te linie tego nie wymagały)? Co najważniejsze, ów plan powinien być wypracowany ponad politycznymi podziałami i natychmiast wcielany w życie.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Duda wygrał dzięki wsi. Dlaczego wieś i rolnicy jego poparli?

Misją „Tygodnika Poradnika Rolniczego” jest zachęcanie naszych Czytelników do korzystania z dobrodziejstw demokracji. Jednym z takich dobrodziejstw są wolne wybory.

czytaj więcej

Czy aplikacja pomoże rolnikom szacować szkody suszowe?

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt przepisów zmieniających zasady szacowania szkód spowodowanych przez suszę. Zaproponowano, aby rolnicy zgłaszali wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem specjalnej aplikacji publicznej, która będzie udostępniona na stronie ministerstwa informatyzacji.

czytaj więcej

Susza 2020: Mała retencja i melioracja w naszym kraju kuleją

Postępujące zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstremalne zjawiska hydrologiczne, takie jak susze i powodzie, będą w kolejnych latach jednymi z najpoważniejszych zagrożeń dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Już teraz w Polsce trwale zagrożonych niedoborem wody jest 35% gruntów ornych, a blisko 70% powierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z jej deficytem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)