Opłata planistyczna przy zmianie przeznaczenia gruntów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opłata planistyczna przy zmianie przeznaczenia gruntów

09.12.2022autor: dr Aneta Suchoń

Dwa miesiące temu sprzedałem 0,7 ha gruntów rolnych rolnikowi indywidualnemu. Otrzymałem ostatnio wezwanie do zapłaty renty planistycznej. Podobno grunty zmieniły przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego. Nie wiedziałem o tym. Czy muszę ją zapłacić?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy trzeba zapłacić rentę planistyczną?
  • Kto powinien określić wartość nieruchomości?

Kiedy trzeba zapłacić rentę planistyczną?

Przede wszystkim musi Pan sprawdzić, kiedy nastąpiła zmiana planu zagospodarowania przestrzennego albo kiedy uchwalono nowy plan oraz jakie nastąpiły modyfikacje przeznaczenia sprzedanego przez Pana gruntu. Warto także zapoznać się z zasadami ustalenia wysokości tej opłaty przez urząd gminy.

Artykuł 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) określa, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt (burmistrz albo prezydent miasta) pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie okreś­loną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Roszczenia można zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące.

Ustawa określa, że notariusz w terminie 7 dni od dnia sporządzenia umowy, której przedmiotem jest zbycie nieruchomości, w formie aktu notarialnego jest zobowiązany przesłać wójtowi (burmistrzowi albo prezydentowi miasta) wypis z tego aktu. Ten z kolei ustala opłatę, w drodze decyzji, bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego.

r e k l a m a

Kto powinien określić wartość nieruchomości?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 kwietnia 2022 r. (sygn. akt: VII SA/Wa 2647/21) orzekł, że opinia rzeczoznawcy winna określać, jaką cenę można by uzyskać za daną nieruchomość, gdyby plan miejscowy nie został uchwalony bądź zmieniony, oraz rynkową cenę nieruchomości według przeznaczenia przypisanego w nowym planie. Porównanie tak ustalonych wartości daje odpowiedź na pytanie, czy w związku ze zmianą przeznaczenia nieruchomości w nowym planie nastąpiła zmiana wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 u.p.z.p.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 lutego 2022 r. (sygn. akt: II SA/Po 672/21) doszedł do wniosku, że zwrot „w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą” wskazuje, że zwiększenie wartości nieruchomości musi być wyłącznie następstwem uchwalenia planu i ustalenia w nim przeznaczenia terenu korzystniejszego niż dotychczasowe. Bez znaczenia jest sposób wykorzystywania nieruchomości po wejściu w życie planu miejscowego czy też cena, jaką osiągnięto przy ich sprzedaży.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Krzysztof Mrówka: Ograniczanie dopłat do ubezpieczeń oznacza mniej zawartych polis

O tendencjach na rynku ubezpieczeń rolników rozmawiamy z Krzysztofem Mrówką, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA, który podczas sesji „Organizacja i Zarządzanie” w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu mówił o optymalizacji zarządzania ryzykiem w poszczególnych uprawach rolniczych.

czytaj więcej
Zarządzanie

Wiceminister Bartosik: Pieniądze w planie strategicznym, dopłaty do nawozów i weto w sprawie ŚOR

Kwestie związane z tworzeniem planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej omówił podczas sesji „Organizacja i Zarządzanie” organizowanej w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu przez top agrar Polska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu, Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)