O czym trzeba pamiętać posiadając zbiornik bezodpływowy na nieczystości?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

O czym trzeba pamiętać posiadając zbiornik bezodpływowy na nieczystości?

24.02.2023autor: dr Aneta Suchoń

Czy właściciele gospodarstw domowych, w których w przyszłości planowana jest inwestycja w kanalizację sanitarną, muszą zaopatrzyć się w przydomowy zbiornik na gromadzenie nieczystości ciekłych?

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie obowiązki łączą się z posiadaniem zbiornika bezodpływowego?
  • Czy należy posiadać zbiornik gdy budowa kanalizacji jest uzasadniona?
  • Kiedy na właściciela może zostać nałożony obowiązek uiszczania opłaty za usuwanie nieczystości?

Jakie obowiązki łączą się z posiadaniem zbiornika bezodpływowego?

Według art. 5 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, powinni wyposażyć nieruchomość w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.

Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Czy należy posiadać zbiornik gdy budowa kanalizacji jest uzasadniona?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 9 listopada 2021 r. (sygn. akt: II SA/Ol 714/21) stwierdził, że właściciel nieruchomości ma obowiązek jej wyposażenia w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków zarówno w sytuacji, gdy budowa kanalizacji nie jest uzasadniona, jak i w sytuacji, gdy jest ona uzasadniona, ale sieć taka nie została jeszcze zrealizowana. Niedopuszczalnym bowiem jest wprowadzanie ścieków bytowych wprost do ziemi, a tym samym jej zanieczyszczanie.

Czy wywóz nieczystości ciekłych należy udokumentować?

Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych lub przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Kiedy na właściciela może zostać nałożony obowiązek uiszczania opłaty za usuwanie nieczystości?

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 listopada 2018 r. (sygn. akt: II OSK 267/18) orzekł, że wystarczającą przesłanką nałożenia na stronę w drodze decyzji obowiązku uiszczania opłat za usuwanie nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego, a następnie przedłużania okresu obowiązywania tej decyzji jest korzystanie przez nią z tego zbiornika oraz niezawarcie z uprawnionym podmiotem umowy dotyczącej jego opróżniania i wywozu nieczystości.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Masz duży zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym? Spodziewaj się kontroli, utrudnień i kłopotów!

Suchej nitki nie zostawił samorząd rolniczy na rządowych planach stworzenia tzw. „zakładowych stacji paliw" w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z projektem przepisów zmian w ustawie do tego systemu wejdzie każdy zbiornik na paliwo rolnicze o pojemności pow. 2,5 metra sześciennego, a jego właściciel będzie objęty obowiązkami związanymi z monitoringiem paliw. Zdaniem KRIR projekt ustawy obciąży rolników niepotrzebnymi kosztami i biurokracją oraz naruszy ich prawo do prywatności.  

czytaj więcej

Dotacje na płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowicę w 2023 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?

Finalizują się prace legislacyjne nad zapowiadanymi zmianami dotyczącymi działań z PROW 2014–2020. Chodzi o „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)