Masz duży zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym? Spodziewaj się kontroli, utrudnień i kłopotów!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Masz duży zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym? Spodziewaj się kontroli, utrudnień i kłopotów!

23.02.2023autor: Bartłomiej Czekała

Suchej nitki nie zostawił samorząd rolniczy na rządowych planach stworzenia tzw. „zakładowych stacji paliw" w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z projektem przepisów zmian w ustawie do tego systemu wejdzie każdy zbiornik na paliwo rolnicze o pojemności pow. 2,5 metra sześciennego, a jego właściciel będzie objęty obowiązkami związanymi z monitoringiem paliw. Zdaniem KRIR projekt ustawy obciąży rolników niepotrzebnymi kosztami i biurokracją oraz naruszy ich prawo do prywatności.  

Z artykułu dowiesz się

Dlaczego większość rolników ma być objęta monitoringiem paliw?

Dlaczego zbiornik na paliwo w gospodarstwie jest "zakładową stacją paliw"?

Co grozi rolnikom w związku ze zmianą przepisów?

Z czym sprzeczne są propozycje zmian w ustawie?

Co to jest system SENT?

Co zatem znajduje się w projekcie ustawy, która wzbudziła tak negatywne emocje?

Samorząd rolniczy wyraża stanowczy sprzeciw!


- Wyrażam stanowczy sprzeciw samorządu rolniczego wobec projektowanych przepisów dotyczących przewozu paliw oraz nakładania na rolników nowych obowiązków. Uważam, że te propozycje są szkodliwe dla rolników i prowadzą do pogłębiania nakładania restrykcji i nowych obowiązków na rolników – napisał Wiktor Szmulewicz w stanowisku Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec rządowego projektu ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ustawy – Prawo energetyczne, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (w tym SENT).

Samorząd rolniczy podkreślił, że aktualnie na wsi panują bardzo negatywne nastroje. Rolnicy są już skrajnie obciążeni różnymi obowiązkami i coraz większą biurokracją, która dodatkowo wpływa na ich finansową sytuację. W obliczu trudnych warunków na rynkach, takie propozycje wprowadzenia dodatkowych kosztów administracyjnych i regulacji dla rolników, są nie do przyjęcia.

r e k l a m a

Jakie szkodliwe dla rolników zapisy znajdują się w kontrowersyjnej ustawie?

Skąd taka surowa ocena rządowego projektu? Otóż ustawa nakłada na rolników nowe obowiązki. Rozszerzeniu ulega bowiem definicja tzw. „zakładowych stacji paliw” służących do zaopatrywania w paliwa ciekłe pojazdów takich jak:

  • ciągniki,
  • maszyny rolnicze,
  • maszyny nieporuszające się po drogach

na osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą w rozumieniu ustawy dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Szmulewicz: "W rolnictwie nie funkcjonuje szara strefa obrotu paliwem/olejem napędowym"


Zgodnie z projektem nowych przepisów rolnicy, którzy będą eksploatować taką „zakładową stację paliw” będą zmuszeni do: 

  • obowiązku rejestracji miejsca dostarczania paliwa,
  • obowiązku potwierdzania odbioru paliwa,

- Objęcie kontrolą przez Prezesa Urzędu Regulacji Eenergetyki, są nie tylko uciążliwe, ale również szkodliwe dla rolników. W rolnictwie nie funkcjonuje szara strefa obrotu paliwem/olejem napędowym, gdyż wszyscy rolnicy zainteresowani są otrzymaniem faktury VAT z uwagi na to, że faktury te są podstawą do ubiegania się o zwrot części podatku akcyzowego. Ponadto w wielu wypadkach brak dostępu do Internetu na obszarach wiejskich lub brak umiejętności rolnika (często są to osoby starsze) może spowodować techniczne utrudnienia w wykonaniu obowiązków wynikających z objęcia systemem monitoringu. Mogą one prowadzić do zwiększenia kosztów i utrudniać już i tak trudne warunki pracy na wsi – wylicza wady ustawy Wiktor Szmulewicz.


Nowe przepisy naruszają prywatność rolników


Zdaniem KRIR proponowana zmiana przepisów: 

  • stanowi naruszenie prywatności rolników,
  • jest sprzeczna z zasadą minimalizacji regulacji,
  • wprowadzi dodatkowe obowiązki co wpłynie negatywnie na sytuację rolników, a  szczególnie małe gospodarstwa rodzinne.

CZYTAJ TAKŻE: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2023 roku - stawki, wzory wniosków, terminy i kwoty wypłaty


Dlaczego rząd napisał ustawę, która uderzy w rolników?


Skąd pomysł na taki projekt ustawy? Urzędnicy chcą kontynuować walkę z szarą strefą. W uzasadnieniu projektu czytamy, że przyjęte w latach 2016–2018 zmian legislacyjne dedykowane branży paliw ciekłych w istotny sposób ograniczyły zjawisko szarej strefy w obrocie tymi paliwami. W efekcie doszło do skokowego wzrostu legalnego rynku paliw ciekłych. Nie jest zresztą tylko opinia rządu.

- Dzięki nowym przepisom regulującym rynek paliwowy i działaniom służb kontrolnych większa część produktów wchodzących do kraju była oficjalnie zgłoszona i zarejestrowana – napisała w swoim raporcie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

A to miało bezpośrednie przełożenie na dochody budżetu państwa.

- Tak dynamiczny wzrost legalnej konsumpcji paliw ciekłych w Polsce doprowadził do skokowego wzrostu wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług, akcyzy, opłaty paliwowej oraz opłaty zapasowej liczonej w skali kilku miliardów zł rocznie – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Rolnicy będą objęci systemem SENT - co to oznacza?


To, czego rolnicy obawiają się najbardziej to objęcie ich tzw. systemem SENT, którego celem jest monitorowanie rynku paliw. System pozwala na bieżące monitorowanie przewozu benzyn i oleju napędowego oraz monitorowanie ich sprzedaży. Każde „wejście i wyjście” paliw silnikowych z baz magazynowych i ich dostarczenie do stacji paliw lub wolnostojących zbiorników przeznaczonych najczęściej do magazynowania paliw będzie podlegać monitorowaniu.

- Bieżąca analiza obrotu pozwoli na ograniczenie możliwości oferowania i wykorzystania paliw silnikowych niewiadomego pochodzenia. Identyfikacja wszystkich uczestników realizowanego łańcucha dostaw, w tym wykorzystania w produkcji, np. olejów smarowych z jednoczesnym przypisaniem ilości paliwa będącego przedmiotem transakcji wpłynie na szczelność obrotu tymi wyrobami – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Dlaczego jest to duża zmiana? Ponieważ po wprowadzeniu tych przepisów objęci systemem SENT byli tylko ci rolnicy, którzy posiadali numer REGON i byli wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy. Teraz każdy rolnik, który posiada zbiornik na paliwo o pojemności większej niż 2,5 metrów sześciennych będzie musiał się znaleźć w systemie monitoringu paliw i z mocy ustawy podlegać wielu obowiązkom, kontrolom i oczywiście także karom.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że po negatywnym zaopiniowaniu przez samorządy i organizacje rolnicze Ministerstwo Finansów wycofa się z tych zmian.

Link do projektu ustawy.

Link do uzasadnienia projektu ustawy.

wk

 Fot. Czekała

 

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sąsiad okradał rolnika z paliwa. Wpadł przez psa

Zdziwił się 36-latek z powiatu lwóweckiego (woj. dolnośląskie), gdy pewnego dnia do jego miejsca zamieszkania zapukali policjanci z psem tropiącym. Chwilę później 36-latek został zatrzymany. Grozi mu do 10 lat za kradzież na szkodę rolnika.

czytaj więcej

O czym trzeba pamiętać posiadając zbiornik bezodpływowy na nieczystości?

Czy właściciele gospodarstw domowych, w których w przyszłości planowana jest inwestycja w kanalizację sanitarną, muszą zaopatrzyć się w przydomowy zbiornik na gromadzenie nieczystości ciekłych?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Terminy, stawki, zasady przyznawania, wzór wniosku na 2023 rok

Od 1 do 28 lutego w całej Polsce rolnicy mogą składać w  urzędach gmin i miast wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w paliwie, które wykorzystali do produkcji rolne. W tym roku wzrosła stawka zwrotu. Po raz pierwszy o pieniądze będą mogli ubiegać się hodowcy trzody chlewnej, ale ich wnioski będą przyjmowane dopiero w sierpniu.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)