Należy stworzyć fundusz gwarancyjny dla rolników. Kto ma dać na niego pieniądze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Należy stworzyć fundusz gwarancyjny dla rolników. Kto ma dać na niego pieniądze?

29.06.2022autor: wk

Rolnicy zrzeszeni w NSZZ RI „Solidarność” domagają się pilnego powołania funduszu gwarancyjnego. Stawiają go za konieczność wobec aktualnej sytuacji na rynku. Bez jego powołania sytuacja rolników z trudnej może zmienić się na jeszcze gorszą.

Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański wystąpił do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem dotyczącym pilnego powołania funduszu gwarancyjnego dla rolników w związku m.in. z niewypłacalnością podmiotów skupowych. „Solidarność” RI przekazał opracowaną koncepcję i założenia funkcjonowania takiego funduszu. Kwestia funduszu gwarancyjnego jest to podnoszony od wielu lat a zdaniem związkowców powinien on powstać ze środków podmiotów skupowych.

r e k l a m a

Fundusz gwarancyjny mógłby działać na zasadach jak fundusze promocji

Zdaniem związkowców z „Solidarności” fundusz powinien gwarantować wypłacalność transakcji w obrocie płodami rolnymi, działający na zasadzie asekuracji. Fundusze, którymi by dysponował pochodziłyby wyłącznie ze składek podmiotów gospodarczych, odprowadzanych w wysokości określonej wysokości procentowej transakcji kupna.

Gwarancja bezpieczeństwa dla rolnika

Fundusz spełniałby  rolę w rolnictwie na zasadzie tożsamej z rolą funduszy gwarancyjnych w bankach lub turystyce. Zdaniem Związku Fundusz miałby także również uprawnienia inspekcyjne i prewencyjne pozwalające aktywnie sprawdzać wiarygodność podmiotów skupowych i eliminować lub przynajmniej ostrzegać przed ryzykiem transakcji z  nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Skup wierzytelności od rolników

Fundusz miałby być także wyposażony w możliwość skupowania od rolników ich wierzytelności tak aby mieć prawa dochodzenia i w maksymalny sposób odzyskania środków od niewypłacalnych podmiotów. Fundusz miałby także możliwość, w przypadku odłożenia rezerw, możliwość udzielania pomocy w związku z wystąpieniem innych klęsk żywiołowych.

WK
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ruszyła rekrutacja na Wydziale Nauki o Żywności UWM. Jakie kierunki oferuje uczelnia?

Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jeszcze do 8 lipca przyjmuje kandydatów na studia. Oferta naukowa placówki jest szeroka i dostosowana do wymagań współczesnego rynku pracy. Jakie kierunki można podjąć na WNoŻ? Jakie dają perspektywy?

czytaj więcej

W nowym Tygodniku Poradniku Rolniczym: nie warto kupować paszowozu w ciemno

W 26 numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie m.in. o tym, dlaczego nie warto kupować paszowozu w ciemno. Wyjaśniamy też, czemu do produkcji żywności potrzebne są czołgi, artyleria i lotnictwo wojskowe. Sprawdzamy także, jak działa 9,5 metrowa zgrabiarka taśmowa.

czytaj więcej

W drugim tygodniu czerwca obfite opady w środkowym pasie Polski

Po skrajnie dużym deficycie opadów w maju, o wielkości plonów decyduje teraz każda czerwcowa porcja wody. Oby była umiarkowanie obfita i dostarczana dość systematycznie. Jak pokazuje praktyka, tak się nie dzieje…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)