Ruszyła rekrutacja na Wydziale Nauki o Żywności UWM. Jakie kierunki oferuje uczelnia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszyła rekrutacja na Wydziale Nauki o Żywności UWM. Jakie kierunki oferuje uczelnia?

30.06.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jeszcze do 8 lipca przyjmuje kandydatów na studia. Oferta naukowa placówki jest szeroka i dostosowana do wymagań współczesnego rynku pracy. Jakie kierunki można podjąć na WNoŻ? Jakie dają perspektywy?

Dlaczego warto studiować na WNoŻ UWM?

Wydział Nauk o Żywności UWM łączy ludzi, którzy kochają żywność i chcą wiedzieć o niej wszystko. Uczelnia ma już ponad 75-letnią tradycją kształcenia specjalistów, którzy tworzą przyszłość rynku żywności. Jako swoje zalety WNoŻ wymienia świetne warunki do nauki i życia studenckiego, wysoko wykwalifikowaną kadrę oraz nacisk na zajęcia o charakterze praktycznym. 

r e k l a m a

Jakie kierunki oferuje studentom WNoŻ w roku akademickim 2022/23?

W tegorocznej ofercie dla swoich studentów WNoŻ przedstawia trzy kierunki:

  • gastronomia – sztuka kulinarna,

  • technologia żywności i żywienie człowieka



  • bezpieczeństwo i certyfikacja żywności,

Wszystkie proponowane kierunki są studiami stacjonarnymi pierwszego stopnia, mają charakter studiów inżynierskich. Trwają 7 semestrów (3,5 roku) a po ich ukończeniu można uzyskać tytuł inżyniera

Gdzie można pracować po studiach na WNoŻ?

Oferowane przez WNoŻ UWM kierunki przygotowują studentów do podjęcia pracy w szeroko rozumianej branży żywności. Po ukończeniu gastronomii – sztuki kulinarnej pracować można między innymi jako profesjonalny kucharz, szef kuchni, właściciel restauracji lub kawiarni, profesjonalny cukiernik lub menadżer restauracji czy kawiarni.

Absolwenci bezpieczeństwa i certyfikacji żywności zatrudnienie znajdą z kolei jako specjaliści ds. jakości lub bezpieczeństwa żywności, analitycy żywności, specjaliści w firmach doradczych i badawczo-rozwojowych związanych z łańcuchem żywnościowym, specjaliści ds. certyfikacji żywności i systemów zarządzania jakością, a także inspektorzy nadzoru sanitarnego czy handlowego w łańcuchu żywnościowym. 

Na studentów, którzy ukończą kierunek technologia żywności i żywienie człowieka, czeka kariera w zawodach takich jak technolog i główny technolog, kierownik produkcji, menedżer ds. rozwoju produktu, pracownik nadzoru sanitarnego i handlowego. 

Lista jednak na tym się nie kończy. Zdobyte podczas studiów na WNoŻ UWM umiejętności i kompetencje wykorzystać można także w licznych innych zawodach. 

Kto może aplikować na studia na WNoŻ UWM?

Podstawą przyjęcia na studia na Wydziale Nauk o Żywności są wyniki, uzyskane na egzaminie maturalnym. Każdy z kierunków ma własną listę przedmiotów, z których wyniki brane są pod uwagę i przeliczane w procesie rekrutacji. Aby sprawdzić, jakie przedmioty punktowane są dla danego kierunku, najlepiej zajrzeć na jego stronę w serwisie Internetowej Rejestracji Kandydatów UWM.

Kiedy kończy się rekrutacja na WNoŻ?

Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w internetowym systemie do 8 lipca do godziny 15. Otwarcie kolejnych tur wnioskowania zależne będzie od liczby chętnych, którzy potwierdzą chęć studiowania na WNoŻ.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo komórkowe ma być szansą na problemy w produkcji żywności. W jaki sposób?

W obliczu zmian klimatu odpowiedzią na problemy tradycyjnego rolnictwa ma być rolnictwo komórkowe. Może ono zaspokoić rosnący popyt na żywność przy równoczesnym ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych i mniejszym śladzie środowiskowym.

czytaj więcej

Przez biurokrację rolnicy nie mogą użytkować państwowych gruntów rolnych

Kończące się długoletnie umowy dzierżawy państwowych gruntów sprawiają, że ziemia wraca do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Cieszy to okolicznych rolników, ponieważ z reguły jest ona następnie oferowana im w formie przetargów ograniczonych. Jest tylko jeden problem. Bywa, że grunty wracają do Zasobu jesienią, a przetarg na ich dzierżawę jest ogłaszany dopiero późną wiosną bądź latem kolejnego roku. Ziemia leży więc odłogiem przez cały sezon. Tak jest na przykład w przypadku gruntów położonych na terenie gminy Pobiedziska w województwie wielkopolskim. Bywa też tak, że przetarg się odbył, ale wydanie ziemi trwa tak długo, że rolnicy nie mogą wykonać już zasiewów, a czynsz płacić muszą. Dlaczego tak jest?

czytaj więcej

Należy stworzyć fundusz gwarancyjny dla rolników. Kto ma dać na niego pieniądze?

Rolnicy zrzeszeni w NSZZ RI „Solidarność” domagają się pilnego powołania funduszu gwarancyjnego. Stawiają go za konieczność wobec aktualnej sytuacji na rynku. Bez jego powołania sytuacja rolników z trudnej może zmienić się na jeszcze gorszą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)