Na jakich warunkach można dostać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich warunkach można dostać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy?

10.01.2023autor: dr Aneta Suchoń

Prowadzę z żoną gospodarstwo rolne, ale od kilku lat choruję. Jakie muszą być spełnione przesłanki, aby otrzymać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy? Czy prowadząc gospodarstwo, mogę otrzymać całą kwotę emerytury rolniczej, czy tylko część?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy rolnik otrzyma rentę rolniczą?
  • Jak oceniana jest niezdolność rolnika do pracy w gospodarstwie rolnym?

Kiedy rolnik otrzyma rentę rolniczą?

Według art. 21 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia trzy warunki. Po pierwsze, podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, co najmniej:

  • rok – jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat;

  • 2 lata – jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat;

  • 3 lata – jeżeli powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat;

  • 4 lata – jeżeli powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat;

  • 5 lat – jeżeli powstała w wieku powyżej 30 lat.

Po drugie, jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym. Po trzecie, całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

r e k l a m a

Jak oceniana jest niezdolność rolnika do pracy w gospodarstwie rolnym?

Sąd Najwyższy – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 15 kwietnia 2021 r. (sygn. akt: III USK 82/21) orzekł, że niezdolność do pracy ubezpieczonego rolnika powinna być oceniana z uwzględnieniem możliwości jej wykonywania w konkretnym gospodarstwie rolnym. Oznacza to, że w przypadku dokonywania oceny stanu zdrowia ubezpieczonego rolnika ubiegającego się o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym konieczne jest wzięcie pod uwagę wielkości gospodarstwa i jego położenia, struktury, poziomu zmechanizowania, a także specyfiki prowadzonej w nim produkcji rolniczej oraz czynności o charakterze nadzorczym, jeśli w gospodarstwie ze względu na jego wielkość są zatrudniani pracownicy bądź większa liczba członków rodziny.

Ubezpieczenie KRUS ważne w dniu wypadku lub choroby zawodowej rolnika

Jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, do uzyskania renty wystarczy, jeżeli ubezpieczony posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego, który obejmuje dzień wypadku lub zachorowania.

Jeżeli prowadzi Pan gospodarstwo rolne z małżonką, która podlega pod KRUS, to powinien Pan otrzymać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w pełnej wysokości. Artykuł 28 ust. 11 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że w przypadku gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, wypłata renty nie ulega zawieszeniu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik przechodzi na emeryturę, a jego żonie KRUS obcina rentę. RPO żąda wyjaśnień

Zmiana prawa w zakresie emerytur rolniczych odbiła się negatywnie na rodzinach rolniczych, gdzie jedno przechodzi na emeryturę, a drugie ma przyznaną rentę. – Żonie rolnika zabrali rentę, dali tylko 200 zł – mówi prezes KRIR. RPO żąda wyjaśnień w tej sprawie. Kiedy przepisy zostaną poprawione?

czytaj więcej

Emerytury rolnicze już w Sejmie. Co nas czeka?

Jeśli projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu 27 grudnia 2022 r. uzyska większość w Parlamencie, podstawa wymiaru rolniczych świadczeń emerytalno-rentownych zostanie powiązana z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych i będzie stanowiła jej 90 proc. W myśl proponowanych zmian, rolnicy prowadzący działalność gospodarczą i posiadający wielkoobszarowe gospodarstwa rolne, otrzymają 0,5-proc. dodatek do emerytury za każdy rok opłacania składki.

czytaj więcej
Porady KRUS

Emerytura rolnicza może być niższa niż renta. Kiedy?

Nasz Czytelnik zapytał, czy po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego KRUS wypłaci mu emeryturę rolniczą w pełnej wysokości? Rolnik jest w wyjątkowej sytuacji. Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)