Mąż nie chce się zgodzić na przekazanie gospodarstwa rodzinie. Czy sąd może to rozwiązać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mąż nie chce się zgodzić na przekazanie gospodarstwa rodzinie. Czy sąd może to rozwiązać?

03.12.2022autor: Alicja Moroz

Prowadzimy z mężem gospodarstwo rolne przekazane mi przez rodziców jeszcze przed ślubem. Powiększyliśmy je, dokupując ziemi. Osiągnęliśmy już wiek emerytalny i możemy przejść na emeryturę z KRUS. Nie mamy dzieci. Chciałabym przekazać gospodarstwo siostrzenicy i jej mężowi w zamian za dożywocie dla nas obojga, żeby mieć zapewnioną opiekę na starość. Problem w tym, że mąż się na to nie zgadza. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Z artykułu dowiesz się

  • Kto dysponuje majątkiem przekazanym przed ślubem?
  • Kiedy potrzebna jest zgoda współmałżonka przy zarządzaniu majątkiem?
  • Kiedy ważna jest umowa zawarta bez zgody współmałżonka?

Kto dysponuje majątkiem przekazanym przed ślubem?

Gospodarstwo przekazane Pani przez rodziców przed ślubem stanowi Pani majątek osobisty i może nim Pani swobodnie dysponować, w tym zawrzeć z siostrzenicą i jej mężem umowę dożywocia. Nie ma przeszkód, aby dożywocie było ustanowione na rzecz Państwa obojga.

Inaczej jednak wygląda sprawa z gruntami zakupionymi wspólnie z mężem. W myśl art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżonków wchodzą do majątku wspólnego. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

r e k l a m a

Kiedy potrzebna jest zgoda współmałżonka przy zarządzaniu majątkiem?

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, jednak zgodnie z art.  37 k.r.o., zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;

  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;

  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;

  • darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Najczęściej jako takie darowizny traktuje się podarunki dokonywane z okazji świąt, urodzin, imienin, ślubu, zdania egzaminu lub innego zdarzenia o charakterze osobistym.

Kiedy ważna jest umowa zawarta bez zgody współmałżonka?

Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy – staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Artykuł 39 k.r.o. przewiduje, że w sytuacji gdy jeden z małżonków odmawia zgody wymaganej do dokonania czynności albo jeżeli porozumienie z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, drugi małżonek może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Sąd udzieli takiego zezwolenia, jeżeli dokonania czynności wymaga dobro rodziny.

W celu uzyskania takiego zezwolenia należy złożyć wniosek do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego i nieletnich. Od wniosku pobierana jest opłata stała w kwocie 100 zł.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik i policjant w układzie zamkniętym

Policja była u nas co najmniej 50 razy, a wszystkich kontroli nie jestem w stanie zliczyć. Podczas najnowszej inspektorka z WIOŚ stwierdziła, że... nie mogę na własnej posesji przechowywać nawozów – mówi Krzysztof Pędrak z Hrubieszowa.

czytaj więcej

Każdego dnia znika aż 800 gospodarstw rolnych!

W całej Unii Europejskiej przez ostatnie 10 lat zlikwidowanych zostało aż 3 mln gospodarstw rolnych! Dlaczego rolnicy rezygnują z działalności rolniczej? Czy przez to grozi nam zachwianie bezpieczeństwa żywnościowego?

czytaj więcej

Pracownicy ARiMR mają dość. Ostrzegają, że rolnicy nie dostaną dopłat na czas

- Nie jesteśmy cyborgami, mamy tylko dwie ręce i jedną głowę – napisali pracownicy ARiMR, którzy wskazali, że działania ministerstwa rolnictwa prowadzą do chaosu i dezorganizacji pracy w Agencji. W efekcie zagrożona jest realizacja bieżących programów pomocy dla rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)