Z artykułu dowiesz się
- Kto dysponuje majątkiem przekazanym przed ślubem?
- Kiedy potrzebna jest zgoda współmałżonka przy zarządzaniu majątkiem?
- Kiedy ważna jest umowa zawarta bez zgody współmałżonka?
Z artykułu dowiesz się
Gospodarstwo przekazane Pani przez rodziców przed ślubem stanowi Pani majątek osobisty i może nim Pani swobodnie dysponować, w tym zawrzeć z siostrzenicą i jej mężem umowę dożywocia. Nie ma przeszkód, aby dożywocie było ustanowione na rzecz Państwa obojga.
Inaczej jednak wygląda sprawa z gruntami zakupionymi wspólnie z mężem. W myśl art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżonków wchodzą do majątku wspólnego. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.
Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, jednak zgodnie z art. 37 k.r.o., zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;
darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
Najczęściej jako takie darowizny traktuje się podarunki dokonywane z okazji świąt, urodzin, imienin, ślubu, zdania egzaminu lub innego zdarzenia o charakterze osobistym.
Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy – staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.
Artykuł 39 k.r.o. przewiduje, że w sytuacji gdy jeden z małżonków odmawia zgody wymaganej do dokonania czynności albo jeżeli porozumienie z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, drugi małżonek może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Sąd udzieli takiego zezwolenia, jeżeli dokonania czynności wymaga dobro rodziny.
W celu uzyskania takiego zezwolenia należy złożyć wniosek do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego i nieletnich. Od wniosku pobierana jest opłata stała w kwocie 100 zł.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy