Pracownicy ARiMR mają dość. Ostrzegają, że rolnicy nie dostaną dopłat na czas
- Nie jesteśmy cyborgami, mamy tylko dwie ręce i jedną głowę – napisali pracownicy ARiMR, którzy wskazali, że działania ministerstwa rolnictwa prowadzą do chaosu i dezorganizacji pracy w Agencji. W efekcie zagrożona jest realizacja bieżących programów pomocy dla rolników.
Zdaniem związku zawodowego pracowników ARiMR przyczyną dezorganizacji pracy Agencji było dwukrotne wprowadzenie przez MRiRW zmian w trackie trwającego naboru wniosków o pomoc klęskową dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. w gospodarstwie rolnym szkód spowodowanych niekorzystnymi działaniami atmosferycznymi.
Przez ciągłe zmiany w pomocy suszowej ARiMR wolniej wypłaca zaliczki na poczet dopłat
Związkowcy przypomnieli w swoim stanowisku, że to właśnie Biura Powiatowe odpowiedzialne są m.in. za przygotowanie wniosków do zaliczek płatności bezpośrednich i PROW, co jest w tym momencie priorytetem.
Pracownicy ARiMR musieli ponownie dzwonić do tysięcy rolników. "Ogrom absurdów"
Pracownicy Agencji stanęli na wysokości zadania i poinformowali wszystkich zainteresowanych. Jednak nie dane było pracownikom ARiMR zajmować się bieżącymi i pilnymi sprawami, gdyż kolejna zmiana została wprowadzona już po … dwóch dniach. Kolejna zmiana spowodowała konieczność ponownego wykonania tysięcy telefonów do rolników, którym pracownicy wcześniej wyjaśniali, że do przyznania pomocy, należy się okazać tylko i wyłącznie fakturą, natomiast teraz okazało się, że jednak tak nie jest.
ARiMR będzie wystawiać skierowania do lekarza
Związkowcy w swoim stanowisku wyrazili także niepokój i obawę w związku z wdrażanym właśnie Programem profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców obszarów wiejskich.
Przez chaos w ARiMR zagrożona jest terminowa wypłata pieniędzy dla rolników
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” ARiMR zwróciła uwagę, że powyżej wskazane kwestie dezorganizują pracę i przyczyniają się do spadku ilości zatwierdzanych spraw i tym samym "zatwierdzonych zaliczek". Spada także wydajności pracowników, którzy robią co tylko w ich mocy, by zachować realizację zadań na odpowiednio wysokim poziomie z jednoczesnym zachowaniem wszystkich terminów wynikających z obowiązujących przepisów. Dodatkowo związkowcy twierdzą, że system IACS jest słabo wydajny, podczas kontroli wielkopowierzchniowych wniosków.
Realizacja Krajowego Planu Strategicznego też jest zagrożona
Zdaniem związkowców liczne problemy o charakterze organizacyjnym, informatycznym i kadrowym zmuszają do wyrażenia obawy o stan przygotowań ARiMR do skutecznego wdrożenia programów pomocowych w nowej perspektywie na lata 2023-2027 wraz z wszelkimi wymogami z tym związanymi zapisanymi w krajowym Planie Strategicznym.
ARiMR apeluje o niezalewanie biur kolejnymi absurdalnymi programami
NSZZ „Solidarność” ARiMR zwróciło się z prośbą o traktowanie pracowników z godnością oraz niezalewanie biur kolejnymi absurdalnymi programami. A jeśli już takowe mają być realizowane, to z wyznaczeniem realnych, odpowiednio długich terminów na ich realizację.
wk, fot. arch.
Najważniejsze tematy