Majątek wspólny w postaci gospodarstwa rolnego a uwłaszczenie ustawowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Majątek wspólny w postaci gospodarstwa rolnego a uwłaszczenie ustawowe

21.11.2021autor: Alicja Moroz

Dziadkowie przekazali gospodarstwo z siedliskiem i budynkami ojcu nieformalną umową w 1970 r. Był jeszcze wtedy kawalerem. Dostał na nie akt własności w 1972 r., kiedy był już żonaty. W księgach wieczystych figuruje tylko on. Ojciec zmarł w tym roku. Przeprowadzamy sprawę spadkową. Czy matka ma prawo do części tego gospodarstwa? Adwokat twierdzi, że należy się jej połowa, a tylko druga połowa to spadek po ojcu.

Z artykułu dowiesz się

  • czy darowane gospodarstwo jednemu z małżonków wchodzi w zasób wspólności majątkowej?
  • co wlicza się we wspólność majątkową małżonków?

Czy darowane gospodarstwo jednemu z małżonków wchodzi w zasób wspólności majątkowej?

Przepisy ustawy z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych nie zawierają wskazówek dotyczących zaliczania nabytych na tej podstawie nieruchomości rolnych do majątku wspólnego bądź osobistego małżonków. Mają zatem zastosowanie w tej mierze ogólne zasady przyjęte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a w szczególności art. 31 i następne. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa małżeńska obejmująca ich dorobek, chyba że ustrój ten zostanie umownie wyłączony przez zainteresowane strony. Wspólny majątek małżonków stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Dorobek, w rozumieniu art. 31 k.r.o., obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, jeżeli tylko nie stanowią one osobistego majątku jednego z małżonków z mocy przepisu art. 33 k.r.o.

r e k l a m a

Co wlicza się we wspólność majątkową małżonków?

Zasady zaliczania przedmiotów majątkowych w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej do majątku wspólnego bądź odrębnego małżonków ustalone w k.r.o. odnoszą się także do nieruchomości nabytych na podstawie art. 1 ust. 1 tzw. ustawy uwłaszczeniowej. To oznacza, że każda nieruchomość rolna nabyta na podstawie przepisów tej ustawy powinna być zaliczona do majątku wspólnego małżonków, gdy w dniu 4 listopada 1971 r. (czyli w dniu wejścia w życie ustawy) istniała między nimi wspólność ustawowa. Tak stwierdził m.in. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w postanowieniu z 31 grudnia 2013 r. (sygn. akt: III Ca 803/13). Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 czerwca 2002 r. (sygn. akt: I CKN 884/00). Uznał, że gdy stroną umowy zawartej bez przewidzianej prawem formy o przeniesienie własności nieruchomości był jeden z małżonków, nabyta nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego, jeżeli na dzień wejścia w życie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami podlegały ustawowej wspólności majątkowej.

Alicja Moroz
fot. archiwum red. / A. Rutkowski

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy żona po rozwodzie dostanie połowę dotacji unijnych z gospodarstwa?

Otrzymałem od rodziców w darowiźnie gospodarstwo rolne. Zarówno ziemia, jak i budynki i maszyny są moją własnością. Jestem w trakcie rozwodu z żoną, która pracuje zawodowo i nigdy nie pracowała w gospodarstwie. Żona żąda jednak połowy dochodów z gospodarstwa, wliczając środki unijne, w tym premię dla młodego rolnika. Czy ma do tego prawo? Środki unijne zostały wydane m.in. na zakup maszyn rolniczych.

czytaj więcej

Tragiczna śmierć pod kołami ciągnika. Zginał rowerzysta [FOTO]

Nie żyje 69-letni mężczyzna, który we wtorkowy poranek 12 października został przejechany przez ciągnik rolniczy. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło pod Nowym Sączem.

czytaj więcej

Makabryczna śmierć młodego rolnika podczas wykopków

Nie żyje młody rolnik. 26-latek został wciągnięty przez wałek łączący ciągnik rolniczy z kombajnem do zbioru ziemniaków. 26-latek nie miał żadnych szans. Do wypadku doszło w woj. świętokrzyskiego. To nie jedyny wypadek w tym województwie w ostatnich dniach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)