Ile gruntów muszę zachować, by na emeryturze otrzymać pełne świadczenie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile gruntów muszę zachować, by na emeryturze otrzymać pełne świadczenie?

01.11.2020autor: Michał Czubak

Zamierzam przekazać w najbliższym czasie gospodarstwo córce. Czy przechodząc na emeryturę, aby otrzymać pełne świadczenie, mogę być właścicielem 0,8 ha gruntów rolnych?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy emeryt zaprzestał działalności rolniczej?
  • kto nie może być dzierżawcą gruntów?
  • czy dziecko może dzierżawić?

Kiedy emeryt zaprzestał działalności rolniczej?

Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego.

Z kolei według ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu m.in. osoby fizycznej. Aczkolwiek przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 28) dopuszczają możliwość wydzierżawienia gruntów rolnych przez emeryta (rencistę) na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt.

r e k l a m a

Kto nie może być dzierżawcą gruntów?

Dzierżawcą gruntów nie może być jednak osoba będąca:

  • małżonkiem emeryta (rencisty),
  • jego zstępnym lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • małżonkiem zstępnego lub pasierba bądź pozostającego z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Czy dziecko może dzierżawić?

Warto zauważyć, iż na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt: II UK 82/11), dopuszcza się również zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem. Rodzice wydzierżawiając gospodarstwo rolne dziecku, są zobowiązani do złożenia oświadczeń o nieprowadzeniu działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można przekazać grunty rolne jako darowiznę, jeśli są objęte umową dzierżawy?

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne. Zastanawiam się, czy przysługuje mi prawo pierwokupu. Czy mogę wystąpić do właściciela, aby sprzedał mi grunt? Czy właściciel może sprzedać część gruntów osobie trzeciej, skoro do końca dzierżawy pozostało 5 lat? Czy właściciel może przekazać część gruntów w drodze darowizny synowi, skoro ja mam umowę dzierżawy?

czytaj więcej

Represjonowani i opozycjoniści z wyrównaniem renty i emerytury KRUS?

Przeczytałem w „Tygodniku”, że emeryci i renciści otrzymujący świadczenia z KRUS, którzy byli działaczami opozycji antykomunistycznej albo represjonowani z powodów politycznych, mogą otrzymać wyrównanie. Kogo dokładnie ono dotyczy?

czytaj więcej

KRUS: od 9 listopada zasiłek opiekuńczy na dzieci. Kto może dostać?

Ze względu na zwalczanie pandemii koronawirusa rząd wprowadził naukę zdalną dla uczniów klas 1-3 i przedłużył taki system nauki dla starszych dzieci i młodzieży. Z tego powodu rodzicom, w tym także rolnikom, przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać takie świadczenie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)