Z artykułu dowiesz się
- kiedy emeryt zaprzestał działalności rolniczej?
- kto nie może być dzierżawcą gruntów?
- czy dziecko może dzierżawić?
Z artykułu dowiesz się
Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego.
Z kolei według ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu m.in. osoby fizycznej. Aczkolwiek przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 28) dopuszczają możliwość wydzierżawienia gruntów rolnych przez emeryta (rencistę) na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt.
Dzierżawcą gruntów nie może być jednak osoba będąca:
Warto zauważyć, iż na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt: II UK 82/11), dopuszcza się również zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem. Rodzice wydzierżawiając gospodarstwo rolne dziecku, są zobowiązani do złożenia oświadczeń o nieprowadzeniu działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy