Czy prawomocny wyrok zawsze kończy sprawę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy prawomocny wyrok zawsze kończy sprawę?

01.12.2020autor: Michał Czubak

Przegrałem sprawę w sądzie i wyrok drugiej instancji jest prawomocny. Nie mogę wnieść skargi kasacyjnej. Czy są jeszcze inne możliwości prawne? Wydany wyrok wyrządził mi szkodę.

Z artykułu dowiesz się

  • kto stwierdza nieważność wyroku?
  • gdzie wnieść skargę na wyrok?
  • zmiana lub uchylenie wyroku jest możliwe?



Stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku

Artykuł 4241 Kodeksu postępowania cywilnego określa, że można żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli przez jego wydanie stronie wyrządzono szkodę.

r e k l a m a

Zmiana lub uchylenie wyroku jest możliwe?

Natomiast zmiana lub uchylenie tego wyroku w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe. W wyjątkowych przypadkach, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, można także żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu pierwszej lub drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie. Następuje to, gdy strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie wyroku w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych.

Gdzie wnieść skargę na wyrok?

Według art. 4246 k.p.c., skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia się. W razie stwierdzenia niezachowania warunków formalnych, określonych w art. 4245 § 2, przewodniczący wzywa do poprawienia lub uzupełnienie skargi. Sąd odrzuca skargę wniesioną z naruszeniem art. 871 § 1, spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

Kto stwierdza nieważność wyroku?

Według k.p.c., po doręczeniu skargi stronie przeciwnej sąd przedstawia niezwłocznie akta sprawy Sądowi Najwyższemu. Uwzględniając skargę, SN stwierdza, że wyrok jest w zaskarżonym zakresie niezgodny z prawem.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Która strona postępowania ponosi koszty sądowe?

Ponad półtora roku temu zrobiłem sąsiadowi sprawę o wydanie zajętego przez niego bezprawnie mojego gruntu. Biegły geodeta sporządził niedawno opinię, która jest korzystna dla mnie. Wygląda więc na to, że wygram sprawę. Sam pisałem pismo do sądu i nie zażądałem w nim, żeby sąsiad zwrócił mi koszty sądowe. Czy mogę zrobić to teraz, czy dopiero po zakończeniu sprawy?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)