Kto odpowiada za utrzymanie przejezdności drogi koniecznej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto odpowiada za utrzymanie przejezdności drogi koniecznej?

22.12.2021autor: Alicja Moroz

Mam przez działkę sąsiada drogę konieczną, którą ustanowił sąd. Porobiły się na niej koleiny, więc nawiozłem tam żwiru i wyrównałem. Właściciel ma pretensje, że to zrobiłem. Twierdzi, że nie miałem takiego prawa. Kto wobec tego ma utrzymywać drogę konieczną w takim stanie, żeby była przejezdna?

Z artykułu dowiesz się

  • Na kim spoczywa obowiązek utrzymania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej?
  • Jakie działania w ramach służebności właściciel musi podjąć?

Na kim spoczywa obowiązek utrzymania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej?

Artykuł 289 Kodeksu cywilnego przewiduje, że w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna.

Służebność drogi koniecznej jest rodzajem służebności gruntowej, więc powyższy przepis ma zastosowanie również do niej.

r e k l a m a

Jakie działania w ramach służebności właściciel musi podjąć?

Zakres podejmowanych działań powinien wynikać z umowy, ewentualnie z orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej ustanawiającej służebność. W razie konieczności konkretyzacji tych czynności pomocne mogą być reguły wskazane w art. 287 k.c., zgodnie z którym zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.

Przykładowo, można powiedzieć, że utrzymanie urządzeń polegać będzie na ich naprawach bieżących i remontach. Urządzeniem niezbędnym do korzystania ze służebności jest również utwardzenie nawierzchni wytyczonej drogi.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt: II CSK 30/10), obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności drogi koniecznej w braku odmiennej umowy obejmuje swoim zakresem zarówno obowiązek wybudowania odpowiednich urządzeń, jeśli są potrzebne (utwardzenie drogi), jak i późniejsze ich utrzymywanie w należytym stanie. Wykonuje się to stosownie do sposobu korzystania z drogi i przeznaczenia nieruchomości władnącej oraz obciążonej (remonty, wymiana nawierzchni, zachowanie w czystości, zapewnienie odpływu wody itp.) oraz stosownie do sposobu korzystania z drogi i przeznaczenia nieruchomości władnącej oraz obciążonej.

Alicja Moroz
fot. T. Ślęzak

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Droga była nieprzejezdna: na drodze rozsypały się ziemniaki

W poniedziałek mieszkańcy Opatówka w woj. wielkopolskim mieli problem z przejazdem drogą krajową nr. 12. Ulica była usłana ... ziemniakami. 

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

4 ofiary śmiertelne, zerwane dachy, brak prądu, utrudnienia na drogach! Bilans wichur w Polsce

Choć największe wiatry mamy już za sobą, IMGW-PIB podaje, że jeszcze w piątek 22 października, w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz w Tatrach prędkość wiatru może przekraczać 100km/h. Zobaczcie skutki wczorajszych wichur.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)