Kto musi opłacić ubezpieczenie budynków: dzierżawca czy najemca?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto musi opłacić ubezpieczenie budynków: dzierżawca czy najemca?

17.06.2020autor: Michał Czubak

Zamierzam wydzierżawić gospodarstwo z budynkami gospodarczymi. Kto powinien opłacać ubezpieczenie za te budynki – ja czy dzierżawca?

Z artykułu dowiesz się

  • kto powinien ubezpieczyć gospodarstwo
  • czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie jest obowiązkowe

Zgodnie z przepisami ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, (…) posiadanie gospodarstwa rodzi obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.

r e k l a m a
Artykuł 59 tej ustawy stanowi, że rolnik jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Według definicji ustawowej rolnikiem jest osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne. Budynkiem wchodzącym w skład gospodarstwa rolnego jest obiekt budowlany o powierzchni powyżej 20 m2, określony w art. 3 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Kto powinien ubezpieczyć gospodarstwo. Dzierżawca czy najemca?

Oddanie części gospodarstwa w posiadanie zależne (np. w dzierżawę) nie oznacza, że utracił Pan posiadanie samoistne (własność) tej części gospodarstwa.

Tak więc – co do zasady – obowiązek ubezpieczenia budynków spoczywa na Panu. Jednak możliwe jest wprowadzenie do umowy dzierżawy zapisu, na podstawie którego to dzierżawca zobowiąże się do ubezpieczenia budynków gospodarczych.

Czy dzierżawca może ubezpieczyć budynki?

Jeśli budynki te ubezpieczy dzierżawca, w tym zakresie będzie Pan zwolniony z obowiązku ubezpieczenia. Stosownie bowiem do art. 10 ust. 1 wymienionej na wstępie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, jeżeli została zawarta umowa ubezpieczenia, na podstawie której osoba obciążona tym obowiązkiem korzysta z ochrony ubezpieczeniowej, a czas trwania i zakres tej ochrony odpowiadają przepisom wprowadzającym obowiązek ubezpieczenia.

Alicja Moroz
fot. Pixbay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy skarżą się na działania ubezpieczycieli. Raport rzecznika finansowego

Niemal każdego dnia do rzecznika finansowego trafiają skargi od rolników na działalność ubezpieczycieli. Interwencje najczęściej dotyczą nieprawidłowości w ubezpieczeniach upraw oraz budynków rolnych. Eksperci biura rzecznika finansowego przeanalizowali ponad 2 tys. takich skarg.

czytaj więcej

Zmiany w dotacjach dla KGW na 2020. Dla kogo 40 mln złotych?

Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich umożliwił m.in. udzielenie przez ARiMR dotacji do 5 tys. złotych dla ponad 11 tys. kół. Czy o dotacje będą mogły ubiegać się też koła zarejestrowane jako stowarzyszenia lub przy kółkach rolniczych?

czytaj więcej

Ciągnikiem skasował sąsiadce płot i zniknął. Powód? Duuużo alkoholu

Wypadki chodzą po ludziach. Zdarzyć mogą się każdemu, ale kiedy w grę wchodzi alkohol i pojazd mechaniczny, to niemal pewnym jest, że dojdzie do czegoś niebezpiecznego. Co zrobił pjany jak bela traktorzysta spod Wrocławia?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)