Kto może być udziałowcem we wspólnocie gruntowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto może być udziałowcem we wspólnocie gruntowej?

17.08.2020autor: Michał Czubak

Złożyliśmy w 2017 r. wniosek o nadanie tytułu prawnego naszej wspólnocie. Mija trzeci rok, a końca sprawy nie widać. Co mamy zrobić, żeby ją zakończyć? Gdzie mamy interweniować? Do naszej wspólnoty próbuje dopisać się dwóch panów, którzy kupili od 4 rolników po jednej działce. Wcale ich nie obrabiają, działki te to zwyczajnie zarośnięte ugory. Starostwo chce ich dopisać do naszej wspólnoty. Jak możemy się przed tym bronić?

Z artykułu dowiesz się

  • kto ustala wykaz osób uprawnionych do wspólnoty gruntowej?
  • czy udział we wspólnocie gruntowej może być zbywalny?
  • kto może zostać dopisany do wspólnoty gruntowej?

Kto ustala wykaz osób uprawnionych do wspólnoty gruntowej?

Rozumiem, że chodzi tu o ustalenie przez starostę wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej na podstawie art. 8c ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z 29 czerwca 1963 r. Ze względu na to, że jej przepisy w dużej mierze były mocno przestarzałe i niedostosowane do dzisiejszych realiów, dokonano 10 lipca 2015 r. gruntownej nowelizacji ustawy. Zmienione przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 r.

r e k l a m a

Kto może zostać dopisany do wspólnoty gruntowej?

Według art. 6 wymienionej ustawy, tzw. pierwotną grupę uprawnionych do udziału we wspólnocie stanowią osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 5 lipca 1963 r., faktycznie korzystały z tej wspólnoty. Jeśli osoby takie już nie żyją, w ich miejsce wchodzą następcy prawni.

Czy osoba spoza miejscowości, gdzie znajdują się grunty może dołączyć do wspólnoty gruntowej?

Jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, uprawnionymi do udziału w takiej wspólnocie są osoby fizyczne mieszkające lub osoby prawne mające siedzibę na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę.

Prawo takie mają też osoby mieszkające na terenie innej miejscowości, a prowadzące gospodarstwo rolne, chyba że w ciągu 5 lat przed dniem wejścia w życie ustawy osoby te faktycznie nie korzystały ze wspólnoty. Niekorzystanie ze wspólnoty gruntowej w okresach wymienionych nie powoduje utraty uprawnień, jeżeli spowodowane to było klęską żywiołową, wypadkami losowymi lub innymi szczególnymi względami.

Druga grupa uprawnionych do wspólnoty gruntowej, czyli kto?

Ustalenie grona pierwotnie uprawnionych ze względu na upływ czasu jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji starosta orzeka o nieustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, a następnie wyznacza termin składania wniosków przez drugą grupę uprawnionych do udziału we wspólnocie, o których mowa w art. 6a ustawy. Są to osoby fizyczne lub prawne, które posiadają gospodarstwo rolne i nieprzerwanie w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystały ze wspólnoty.

Mogą to też być osoby fizyczne, które zamieszkują na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę lub prowadzą w tej miejscowości gospodarstwo rolne – jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia. Chyba że przez okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2015 r. faktycznie nie korzystały ze wspólnoty.

Czas trwania postępowania prowadzonego przez starostwo?

Postępowanie w sprawie ustalenia wykazu uprawnionych, zarówno w odniesieniu do pierwszej, jak i drugiej grupy uprawnionej, jest długotrwałe i wymaga dokładnej analizy zgromadzonego materiału dowodowego. Zaniedbania starosty w tym zakresie skutkują z reguły uchyleniem decyzji.

Czy udział we wspólnocie gruntowej może być zbywalny?

Co do nabywców działek, o których Pan wspomina, należy pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązuje art. 27 ust. 1 ww. ustawy, który przewiduje, że udział we wspólnocie gruntowej może być zbywany wyłącznie w całości i tylko na rzecz osoby posiadającej już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz osób posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty.

Inne kroki odwoławcze od decyzji starosty?

Jeżeli starosta wpisze do wykazu osoby niespełniające warunków do nabycia udziału, należy wnieść odwołanie od decyzji do wojewody. Gdyby natomiast wojewoda utrzymał decyzję starosty w mocy, pozostanie wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak kupić grunty dzierżawione od państwa?

Od ponad 15 lat dzierżawimy 5 ha gruntów rolnych od KOWR. Chcielibyśmy je nabyć, a następnie przenieść w drodze darowizny na syna. Mąż osiągnął już wiek emerytalny i chce zakończyć prowadzenie działalności rolniczej. Jakich formalności musimy dopełnić? Czy możemy kupić grunty dzierżawione do państwa?

czytaj więcej

KORW odebrał grunty rolnikowi, a ziemia teraz leży odłogiem

Sylwester Buczek z Jasieńca w gminie Trzciel nie może przeboleć, że grunty, które były w posiadaniu jego rodziny od ponad 60 lat i z którymi graniczy jego gospodarstwo, dzierżawi od Skarbu Państw osoba, która je zaniedbuje. Z użytkowaniem w dobrej kulturze rolnej nie ma też nic wspólnego gospodarowanie działką, którą ta osoba kupiła od KOWR i która przylega do dzierżawionych gruntów.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)