Kłopoty z wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego po zmarłym kuzynie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kłopoty z wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego po zmarłym kuzynie

17.03.2021autor: Michał Czubak

W 2012 roku kuzyn wydzierżawił mi swoje gospodarstwo na podstawie umowy pisemnej potwierdzonej przez urząd gminy. Kiedy je przejąłem, było bardzo zaniedbane. Doprowadziłem je do wysokiej kultury rolnej. W 2018 roku kuzyn nagle zmarł. Gospodarstwo odziedziczyło troje jego rodzeństwa. Uzgodniliśmy cenę, za jaką miałem kupić grunty. Dwoje z nich zmieniło jednak zdanie i stwierdziło, że ma kupca, który daje znacznie więcej. Trzeci współwłaściciel sprzedał mi swój udział za wcześniej ustaloną kwotę. Nadal uprawiam całą ziemię, ale współwłaściciele zapowiedzieli, że w tym roku mam już nie składać wniosku o dopłaty z ich części. Te osoby nie są rolnikami. Czy mogę przeprowadzić wycenę i sądownie odkupić po rzeczywistej cenie rynkowej ich udziały?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy do sądu można zwrócić się o wycenę gruntu?
  • kto może złożyć wniosek o płatności?
  • kiedy niemożliwe jest rozłożenie spłat na raty?
  • jak ustala się spłaty dla współwłaścicieli gospodarstwa?

Kiedy do sądu można zwrócić się o wycenę gruntu?

Możliwość zwrócenia się o sądową wycenę gruntu istnieje tylko w sytuacji przewidzianej w art. 3 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, kiedy dzierżawca chciałby wykonać prawo pierwokupu, ale sprzedający w umowie warunkowej zawyżył cenę. Jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości rażąco odbiega od jej wartości rynkowej, wykonujący prawo pierwokupu może, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości.

Pan z tej możliwości skorzystać już nie może, gdyż przestał Pan być dzierżawcą, a stał się współwłaścicielem gospodarstwa. Jako jeden ze współwłaścicieli może Pan złożyć do sądu wniosek o zniesienie współwłasności.

r e k l a m a

Komu sąd może przyznać gospodarstwo?

W myśl art. 213 Kodeksu cywilnego, jeżeli zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele. Z kolei art. 214 § 1 k.c. przewiduje, że w razie braku zgody wszystkich współwłaścicieli co do tego, komu ma przypaść gospodarstwo rolne, sąd przyzna je temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela.

Jak ustala się spłaty dla współwłaścicieli gospodarstwa?

Może Pan zatem wnioskować o przyznanie Panu gospodarstwa z zasądzeniem spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli. W myśl art. 216 k.c., wysokość przysługujących współwłaścicielom spłat z gospodarstwa rolnego ustala się stosownie do ich zgodnego porozumienia. W razie braku takiego porozumienia spłaty przysługujące współwłaścicielom mogą być przez sąd obniżone. Przy określaniu stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę:

  • typ, wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłas­ności;
  • sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania.

Kiedy niemożliwe jest rozłożenie spłat na raty?

Obniżenie spłat nie wyklucza możliwości rozłożenia ich na raty lub odroczenia terminu ich zapłaty, stosownie do art. 212 § 3 k.c. Sąd oznacza termin i sposób uiszczenia spłat, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymaganych.

Kto może złożyć wniosek o płatności?

Co do składania wniosku o płatności, to ma Pan pełne prawo to robić. Ustawa z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a w szczególności jej art. 8 ust. 1 pkt 2, stanowi, że jednolita płatność obszarowa oraz płatności: za zazielenienie, dla młodych rolników, dodatkowa i związane do powierzchni upraw są przyznawane do powierzchni działki rolnej będącej w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności. Jeżeli Pan uprawia całą powierzchnię gospodarstwa, to znaczy, że jest Pan w jego posiadaniu. Mimo że jest Pan właścicielem jedynie udziału wynoszącego 1/3 całości, tylko Panu należą się płatności. W przypadku prawa do płatności ważny jest stan faktyczny, czyli posiadanie gruntu, a nie to, czy posiadacz jest wyłącznym właścicielem.

Alicja Moroz
Fot. M. Szymańska

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik trafił do sądu, bo bronił swoich kur przed lisem

Hodowca prowadzący wolny chów drobiu jest pozostawiony przez państwo sam sobie. W przypadku szkód wyrządzonych przez lisy nie może liczyć bowiem na odszkodowanie. Wiesław Rzeszut ze wsi Haliczany w województwie lubelskim postanowił działać. Nie wiedział jednak, że zmieniły się przepisy i ustawienie na własnej posesji tzw. żywołapki może ściąg­nąć na niego kłopoty.

czytaj więcej
Aktualności

Premia dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR uruchamia dwa ważne nabory!

Rusza nabór wniosków o premię dla młodego rolnika oraz o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. ARiMR ogłosiła termin - oba nabory rozpoczną się i zakończą w tym samym czasie. Kto może ubiegać się o wsparcie?

czytaj więcej

Prognoza pogody dla rolników od 17 do 23 marca

Początek drugiej połowy marca pod znakiem chmur, miejscami opadów deszczu ze śniegiem i przelotnego śniegu. Taka jednak pogoda nie utrzyma się dłużej i niebawem czekać nas będą cieplejsze dni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)