Kiedy rolnik nie dostanie odszkodowania za krowy zagryzione przez wilki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnik nie dostanie odszkodowania za krowy zagryzione przez wilki?

06.12.2021autor: Alicja Moroz

Jesienią wilki zagryzły mi dwie krowy na pastwisku. Odmówiono mi wypłaty odszkodowania, ponieważ miało to miejsce nocą i stado było bez opieki. Czy to oznacza, że przez całą noc powinien pilnować ich pastuch? Zastanawiam się, czy warto iść do sądu. Czy mam jakąś szansę na wygraną?

Z artykułu dowiesz się

  • w jakim przypadku Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta?
  • w jaki sposób wyliczana jest wysokość odszkodowania?
  • kiedy rolnik nie otrzyma odszkodowania?

W jakim przypadku Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta?

W myśl art. 126 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry. Przez wiele lat odpowiedzialność ta była ograniczona jedynie do szkód wyrządzonych w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym (żubry), w pogłowiu zwierząt gospodarskich (wilki, rysie), w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych (niedźwiedzie) oraz w gospodarstwie rolnym, leś­nym lub rybackim (bobry). Jednak Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 21 lipca 2014 r. (sygn. akt: K 36/13) uznał takie rozwiązanie za niezgodne z Konstytucją. W związku z tym po wejściu w życie tego wyroku zakres odpowiedzialności nie podlega już ograniczeniu.

r e k l a m a

W jaki sposób wyliczana jest wysokość odszkodowania?

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez te zwierzęta nie obejmuje utraconych korzyści. W przypadku szkód w pogłowiu zwierząt gospodarskich odszkodowanie obejmuje cenę rynkową zabitego zwierzęcia, koszty utylizacji padliny i jej transportu do najbliższego przedsiębiorstwa zajmującego się utylizacją padliny, koszt wizyty lekarza weterynarii stwierdzającego padnięcie zwierzęcia oraz koszty leczenia na podstawie przedłożonych rachunków. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, a na obszarze parku narodowego – dyrektor tego parku.

Kiedy rolnik nie otrzyma odszkodowania?

Zgodnie z art. 126 ust. 6 wymienionej wyżej ustawy, odszkodowania nie otrzyma poszkodowany, który:

  • nie dokonał sprzętu upraw lub płodów rolnych w ciągu 14 dni od zakończenia zbiorów tego gatunku roślin w danym regionie;
  • nie wyraził zgody na budowę przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub dyrektora parku narodowego urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom.

Odszkodowanie nie przysługuje również za szkody:

  • nieprzekraczające w ciągu roku wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na jeden hektar uprawy;
  • w uprawach rolnych założonych z naruszeniem powszechnie stosowanych wymogów agrotechnicznych;
  • wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie lub rysie w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych w okresie od zachodu do wschodu słońca bez bezpośredniej opieki.

Gdy wilk zaatakuje w nocy rolnik nie otrzyma odszkodowania

Ataki drapieżników na inwentarz zdarzają się głównie pod wieczór, w nocy i wczesnym rankiem. Jeśli do zagryzienia lub okaleczenia dojdzie na pastwisku między zachodem, a wschodem słońca w myśl wymienionego wyżej przepisu odszkodowanie nie zostanie przyznane. Jest to bez wątpienia rozwiązanie krzywdzące, nieodpowiadające zasadom wypasu bydła, zwłaszcza że problem ataków wilków ostatnio się nasila. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wystosował apel o zmianę przepisów do ministra środowiska, ale dotychczas nic się nie zmieniło. Nie wydaje się możliwe, aby sąd wydał wyrok na korzyść rolnika, a sprzeczny z obowiązującym prawem.

Alicja Moroz
fot. D. Kolasińska

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Statystyki niemieckiej populacji wilka są nierealne?

Szacuje się, że w Niemczech żyje 157 wilczych watach, z czego 35 w Dolnej Saksonii. W Polsce populacja wilków szacowana jest na około 3 tys. szt. Niektórzy jednak twierdzą, że jest wyższa, a dane są dalekie od rzeczywistości. 

czytaj więcej
Aktualności

Będzie regulacja rosnącej populacji wilka?

Rośnie liczba wilków, które występują obecnie już na większości terytorium kraju. Ale rząd nie planuje żadnych zmian w statusie ochrony wilka. Planowane są tylko działania informacyjne i edukacyjne.   

czytaj więcej

Wilkowice - wieś w różach zakochana

Bywa, że pomysł na wioskę tematyczną rodzi się w jedną noc, a bywa i tak, że dojrzewa latami. Trochę tak było z Wilkowicami w gminie Rawa Mazowiecka, które dziś są Różaną Wioską. Opowiedziała nam o tym Janina Kwiatkowska, która prowadzi Kwiatkową Zagrodę. Jest dowodem na to, że można zaczynać od niewielkiego, a metoda małych kroków przynosi efekty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)