Statystyki niemieckiej populacji wilka są nierealne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Statystyki niemieckiej populacji wilka są nierealne?

24.12.2021autor: Dorota Kolasińska

Szacuje się, że w Niemczech żyje 157 wilczych watach, z czego 35 w Dolnej Saksonii. W Polsce populacja wilków szacowana jest na około 3 tys. szt. Niektórzy jednak twierdzą, że jest wyższa, a dane są dalekie od rzeczywistości. 

Rzecznik polityki rolnej dolnosaksońskiej grupy parlamentarnej FDP Hermann Grupe skrytykował nierealistyczną ocenę liczebności wilków żyjących w Niemczech i Dolnej Saksonii.

- Federalna Agencja Ochrony Przyrody zgłasza obecnie 157 wilczych stad w całym kraju, z czego 35 w Dolnej Saksonii, co odpowiada około 300 zwierzętom. Te liczby są nieaktualne, dalekie od rzeczywistości i przesłaniają rzeczywiste relacje. Już w listopadzie 2020 r. bezsporne było, że w Dolnej Saksonii żyje około 350 zwierząt. Zakładając średni roczny wzrost na poziomie 30%, osiągnęliśmy teraz 450 wilków - mówi Grupe. Podkreślił, że wilki nadal polują na zwierzęta gospodarskie, a ataki są dość częste. Opieka na dużych pastwiskach jest niemożliwa, a wilki z łatwością pokonują zabezpieczenia np. płoty wysokości 1,8 m, pastuchy elektryczne i zwierzęta stróżujące.

- W niektórych regionach populacja musi zostać znacznie zredukowana i utrzymana na tolerowanym poziomie poprzez aktywne zarządzanie populacją wilka, które działa – podkreśla rzecznik.


Wirtualny obszar ograniczony

Rolnicy wpadli na nietypowy pomysł – skoro można stosować wirtualne pastuchy – obroże z transponderami dla bydła czy owiec, które dają impuls dźwiękowy lub elektryczny aby nie opuszczały konkretnego obszaru podobnie można zrobić z wilkami. Niemieccy rolnicy uważają, że może pomysł jest śmieszny, ale ile budżet państwa zaoszczędziłby na odszkodowaniach i budowaniu specjalnych ogrodzeń, pastuchów czy fladr. Może nie jest to pomysł na dziś, ale z pewnością w dobie cyfryzacji i innowacyjnych technologii podobne czasy kiedyś nastaną.

r e k l a m a

Ochrona stad przed wilkami

Wielokrotnie zaznaczano, że populacja wilka w Polsce nie może wynosić 3 tys. sztuk, gdyż informacje z fotopułapek leśniczych i fotografów przyrody pokazują, że zwierząt jest więcej. Teoretycznie nie mają naturalnych wrogów, pożywienia jest sporo więc populacja musi rosnąć. A dlaczego teoretycznie? Otóż, jak podaje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” z badań wynika, że około 140 osobników rocznie jest zabijanych – głównie z broni palnej. Także jedynym wrogiem wilka jest człowiek. Nie można zaprzeczyć, że wilki w środowisku są potrzebne, również regulują populację zwierzyny płowej, ale jak znaleźć ten kompromis, skoro obecne metody odstraszania zwierząt i specjalistycznego grodzenia pastwisk nie stanowią 100 proc. ochrony?

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” hodowcom zaleca przejrzenie metod ochrony zwierząt na pastwisku. 

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/agrarheute.com/polskiwilk.org.pl/

Fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Będzie regulacja rosnącej populacji wilka?

Rośnie liczba wilków, które występują obecnie już na większości terytorium kraju. Ale rząd nie planuje żadnych zmian w statusie ochrony wilka. Planowane są tylko działania informacyjne i edukacyjne.   

czytaj więcej

Kiedy rolnik nie dostanie odszkodowania za krowy zagryzione przez wilki?

Jesienią wilki zagryzły mi dwie krowy na pastwisku. Odmówiono mi wypłaty odszkodowania, ponieważ miało to miejsce nocą i stado było bez opieki. Czy to oznacza, że przez całą noc powinien pilnować ich pastuch? Zastanawiam się, czy warto iść do sądu. Czy mam jakąś szansę na wygraną?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Wilki kontra ASF: Eliminują chore dziki, ale nie transmitują wirusa

Wilki żywiące się zakażonymi dzikami i ich padliną nie rozprzestrzeniają wirusa ASF, gdyż nie jest on w stanie przetrwać w układzie pokarmowym tych drapieżników – ustalił zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)