Kiedy rolnik może nawozić azotem pole w listopadzie czy grudniu. Dwa wyjątki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnik może nawozić azotem pole w listopadzie czy grudniu. Dwa wyjątki

28.10.2022autor: Magdalena Szymańska

Z końcem października kończą się przewidziane w programie azotanowym terminy na stosowanie obornika na gruntach ornych. Natomiast w przypadku gnojówki i gnojowicy oraz azotowych nawozów mineralnych w większości gmin rolnicy powinni zdążyć do 25 października. Dla wyznaczonych gmin lub obrębów ewidencyjnych województw dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego (północno-wschodni rejon), śląskiego i warmińsko-mazurskiego termin ten kończy się 15 października. Natomiast dla pozostałych części województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz województwa lubelskiego – 20 października.

Te terminy można jednak przekroczyć w określonych sytuacjach. Jakich?

Jeśli zbiory lub nawożenie będą utrudnione z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, tj. np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, suszy, na zastosowanie zarówno nawozów mineralnych, jak i naturalnych na gruntach ornych jest czas do końca listopada. Przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków, co oznacza, że rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę późniejszego stosowania nawozów.

Druga sytuacja dotyczy zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. Wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni, czyli 21 grudnia. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg/ha. Ponadto rolnik musi szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Ponadto zgodnie z programem azotanowym do końca listopada można wyjechać z obornikiem na uprawy trwałe, wieloletnie oraz łąki i pastwiska. Natomiast nawozy azotowe mineralne oraz naturalne płynne można aplikować na te uprawy jedynie do 31 października – w tym przypadku nie przewidziano dłuższych terminów.

r e k l a m a

Wiosenny termin do zmiany

Z kolei po zimie nawożenie azotowe można stosować od 1 marca. Aczkolwiek program azotanowy jest obecnie nowelizowany. Nowelizacja wprowadza możliwość wcześniejszego stosowania nawozów, jeżeli w okresie od 1 lutego do 28 (29) lutego nastąpi przejście średniej temperatury powietrza przez próg:

  • 3°C w przypadku roślin ozimych, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,

  • 5°C w przypadku pozostałych upraw.

Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C, ma określać na podstawie publikowanych ogłoszeń Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ogłoszenia mają być publikowane codziennie na stronie internetowej Instytutu w okresie od 1 do 28 (29) lutego.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rolnicze: Ile pszenicy i mleka musi sprzedać rolnik, żeby kupić nawozy lub ciągnik?

Ceny skupu w III kwartale 2022 roku były dużo wyższe niż rok wcześniej. Ale czy siła nabywcza rolnika wzrosła tak samo? Ile pszenicy i mleka musi sprzedać rolnik, żeby kupić nawozy lub ciągnik? Jak te wskaźniki wyglądały rok temu?

czytaj więcej

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)