Kiedy możliwe jest zawieszenie wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy możliwe jest zawieszenie wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej?

17.03.2020autor: Michał Czubak

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy. Komu się należy? Kiedy możliwe jest zawieszenie wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej oraz jak temu zaradzić. Na pytania czytelniczki "Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz.

Z artykułu dowiesz się

  • prezes KRUS może przyznać emeryturę lub rentę
  • część uzupełniająca emerytury - komu jest wypłacana?
  • co mówią przepisy?
Mój mąż ma od niedawna przyznaną rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. Jednak część uzupełniająca jest zawieszona w 50% z powodu prowadzenia działalności rolniczej. Gospodarstwo jest moją własnością, otrzymałam je od swoich rodziców w darowiźnie. Pracuję także poza rolnictwem i nie jestem ubezpieczona w KRUS. Czy w tej sytuacji nie należy się mężowi pełna renta? Może jest możliwość przyznania jej w drodze wyjątku? Nie chcę jeszcze przekazać gospodarstwa któremuś z dzieci, bo i syn, i córka studiują.
r e k l a m a

Ubezpieczenie społeczne rolników

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wypłata części uzupełniającej emerytury lub renty rolniczej ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt lub rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. Nie uwzględnia się przy tym:

  • gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej: małżonkiem emeryta lub rencisty,jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym, małżonkiem osoby, o której mowa w podpunktach 2 i 3,
  • gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych,
  • gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  • własności (udziału we współwłasności) nieustalonej odpowiednimi dokumentami urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiotem tej własności (współwłasności) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.

Dzierżawa  z dzieckiem

Obecnie dopuszcza się również zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem. Ma to związek z orzecznictwem sądowym, przede wszystkim z wyrokiem Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt: II UK 82/11).

Część uzupełniająca emerytury - komu jest wypłacana?

Część uzupełniająca emerytury jest wypłacana w 50%, jeżeli rolnik jest całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy rolniczej albo rolniczej choroby zawodowej. Jednak po upływie 2 lat od tego wypadku lub od zachorowania na tę chorobę część uzupełniająca jest zawieszana w całości.

Połowa części uzupełniającej jest również wypłacana renciście pobierającemu okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 2 lata. Mąż Pani miałby prawo do wypłaty renty w pełnej wysokości tylko wtedy, gdyby Pani podlegała ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie.

KRUS może przyznać emeryturę

Stosownie do art. 55 ww. ustawy, prezes KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.

Może on także przyznać w drodze wyjątku emerytowi lub renciście, któremu na skutek niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej wypłata części uzupełniającej świadczenia została zawieszona w całości, prawo do wypłaty 50% tej części na czas określony, jeżeli istnieją szczególne przeszkody w zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej. Nie ma zatem możliwości, aby KRUS przyznał mężowi Pani rentę w pełnej wysokości, jeżeli będzie Pani nadal właścicielką i posiadaczką gospodarstwa rolnego. Problem mogłoby rozwiązać wydzierżawienie gospodarstwa jednemu z dzieci lub też np. obojgu.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez COVID-19 nie wydano orzeczenia, a KRUS nie wypłaca renty

Od 4 lat pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie. Termin przysługującego mi prawa do pobierania renty zakończył się w lutym 2020 r. Przed upływem tego terminu zgłosiłam się do lekarza rzeczoznawcy terenowej placówki KRUS, który wydał orzeczenie o przedłużeniu o kolejny rok prawa do pobierania renty z tytułu całkowitej okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie. Jednak lekarz regionalnego orzecznictwa lekarskiego zarzucił, że to orzeczenie jest wadliwe. W związku z powyższym, otrzymałam wezwanie do zgłoszenia się na ponowne badanie lekarskie przez komisję lekarską Kasy, które zostało przełożone na czas nieokreślony ze względu na zaistniałą sytuację z koronawirusem. Czy przysługuje mi przedłużenie o 3 miesiące wypłaty renty rolniczej na podstawie wejścia w życie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Zuchwała kradzież przyczepy rolniczej skończy się w sądzie

Pod koniec lutego na terenie gminy Suchowola (woj. podlaskie) jednemu z rolników skradziono przyczepę rolniczą wycenianą na 15 tys. zł. Policjanci po 2 tygodniach poszukiwań wpadli na trop złodzieja i zatrzymali go.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)