Kiedy majątek nabyty po ślubie nie jest współwłasnością?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy majątek nabyty po ślubie nie jest współwłasnością?

08.04.2023autor: Alicja Moroz

Teściowie przepisali na męża gospodarstwo przed naszym ślubem. Po ślubie mąż podzielił część słabszych gruntów na działki budowlane, a za pieniądze otrzymane z ich sprzedaży kupił mieszkanie w mieście. Ma zamiar je wynajmować. Mąż twierdzi, że mieszkanie, podobnie jak gospodarstwo, jest jego wyłączną własnością. Czy to prawda? Czytałam w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że to, co nabyte w trakcie trwania małżeństwa, wchodzi do majątku wspólnego.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy zasoby nabyte w trakcie małżeństwa są wspólne, a kiedy osobne?
  • Co nie wchodzi do wspólnego majątku małżonków?
  • Co to jest surogacja?

Kiedy zasoby nabyte w trakcie małżeństwa są wspólne, a kiedy osobne?

Rzeczywiście tak jest, ale z pewnymi wyjątkami. Zgodnie z art. 31 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.
r e k l a m a

Co nie wchodzi do wspólnego majątku małżonków?

W myśl jednak art. 33 pkt 10 k.r.o., nie wchodzą do majątku wspólnego przedmioty majątkowe nabyte przez któregokolwiek z małżonków w zamian za składniki majątku osobistego. Działki sprzedane przez męża stanowiły jego majątek osobisty, gdyż wchodziły w skład gospodarstwa przekazanego mu przez rodziców przed zawarciem małżeństwa.

Co to jest surogacja?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. surogacją. Oznacza ona zastąpienie przedmiotu wchodzącego w skład majątku osobistego innym przedmiotem nabytym w zamian pierwszego. Surogacja musi spełnić dwa wymagania. Po pierwsze, jedno zdarzenie musi spowodować wyjście określonego przedmiotu z majątku odrębnego i nabycie innego przedmiotu majątkowego. Po drugie, przedmiot nabyty był uzyskany, także w sensie ekonomicznym, kosztem majątku odrębnego. Jeżeli spełnione są te dwie przesłanki, nabyty składnik należy zaliczyć do majątku osobistego małżonka.

Mieszkanie zostało zakupione za środki uzyskane ze sprzedaży działek budowlanych stanowiących majątek osobisty męża, a więc weszło do jego majątku osobistego. Do majątku wspólnego wejdą natomiast dochody uzyskane z najmu mieszkania.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

Artykuł pierwotnie ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym nr 15-16 (z 9 kwietnia 2023 r.)

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolników za wypadek w gospodarstwie?

Pobieram emeryturę z ZUS, ale prowadzę też gospodarstwo i opłacam składki, m.in. na ubezpieczenie OC rolników. W zeszłym miesiącu kiedy szedłem nakarmić drób, poślizgnąłem się i spadłem ze schodów. Złamałem nogę. Czy należy mi się odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której mam wykupione ubezpieczenie OC rolników?

czytaj więcej

Czy rolnik może przejąć przez zasiedzenie łąkę należącą do wspólnoty gruntowej?

Użytkuję od wielu lat łąkę, która należy do wspólnoty wiejskiej. Biorę na nią dopłaty. Nikt inny z niej od dawna nie korzystał. Jakiś czas temu zostali na nowo ustaleni udziałowcy i powstała spółka zarządzająca wspólnotą, która próbuje teraz robić porządek i domaga się ode mnie udostępnienia łąki innym. Czy mogę przejąć ten grunt na włas­ność przez zasiedzenie?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)