Z artykułu dowiesz się
- kiedy KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy?
- co w sytuacji, gdy świadczenie jest zawieszone?
- w jakiej wysokości wypłacane są świadczenia?
Z artykułu dowiesz się
Sytuacje takie są wskazane w art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według tego przepisu prezes KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Takie samo podejście KRUS ma do wymienionych świadczeń w przypadku domowników lub członków rodziny zmarłego rolnika lub domownika. Świadczenie przewidziane w ust. 1 przyznaje się w wysokości nieprzekraczającej wysokości odpowiedniego świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Emerytowi lub renciście, któremu na skutek niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej wypłata części uzupełniającej świadczenia została zawieszona w całości, prezes KRUS może przyznać prawo do wypłaty 50% tej części na czas określony. Zrobi to, jeżeli istnieją szczególne przeszkody w zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 września 2016 r. (sygn. akt: II SA/Wa 73/16) orzekł, że „nie tylko całkowita niezdolność do pracy osoby zainteresowanej będzie szczególną okolicznością, jako że jest stanem udaremniającym i wykluczającym jej aktywność zawodową. Będzie nią także częściowa niezdolność do pracy, ogranicza ona bowiem i utrudnia możliwość zatrudnienia.
Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2016 r. (sygn. akt: I OSK 650/16) doszedł do wniosku, że niespełnienie nawet jednego z warunków wymienionych w art. 55 ust. 1 ustawy z 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników wyklucza dopuszczalność pozytywnego rozpatrzenia żądania.
Odnosi się to także do braku możliwości zarobkowania. Z treści omawianej regulacji wynika, że chodzi o niemożliwość uzyskania niezbędnych środków utrzymania wyłącznie ze względu na stan zdrowia i wiek rolnika, przy czym inne okoliczności nie mogą być utożsamiane z brakiem możliwości uzyskania niezbędnych środków utrzymania. Usprawiedliwioną przeszkodą w tym zakresie może być tylko wiek lub stan zdrowia samego wnioskodawcy.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy