Kiedy KRUS może przyznać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy KRUS może przyznać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy?

24.08.2020autor: Michał Czubak

W jakiej sytuacji KRUS może przyznać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, gdy nie są spełnione wszystkie przesłanki z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy?
  • co w sytuacji, gdy świadczenie jest zawieszone?
  • w jakiej wysokości wypłacane są świadczenia?

Czy KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi pomimo niespełnienia warunków?

Sytuacje takie są wskazane w art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według tego przepisu prezes KRUS może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.

r e k l a m a

W jakiej wysokości wypłacane są świadczenia?

Takie samo podejście KRUS ma do wymienionych świadczeń w przypadku domowników lub członków rodziny zmarłego rolnika lub domownika. Świadczenie przewidziane w ust. 1 przyznaje się w wysokości nieprzekraczającej wysokości odpowiedniego świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Co w sytuacji, gdy świadczenie jest zawieszone?

Emerytowi lub renciście, któremu na skutek niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej wypłata części uzupełniającej świadczenia została zawieszona w całości, prezes KRUS może przyznać prawo do wypłaty 50% tej części na czas określony. Zrobi to, jeżeli istnieją szczególne przeszkody w zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 września 2016 r. (sygn. akt: II SA/Wa 73/16) orzekł, że „nie tylko całkowita niezdolność do pracy osoby zainteresowanej będzie szczególną okolicznością, jako że jest stanem udaremniającym i wykluczającym jej aktywność zawodową. Będzie nią także częściowa niezdolność do pracy, ogranicza ona bowiem i utrudnia możliwość zatrudnienia.

Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2016 r. (sygn. akt: I OSK 650/16) doszedł do wniosku, że niespełnienie nawet jednego z warunków wymienionych w art. 55 ust. 1 ustawy z 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników wyklucza dopuszczalność pozytywnego rozpatrzenia żądania.

Odnosi się to także do braku możliwości zarobkowania. Z treści omawianej regulacji wynika, że chodzi o niemożliwość uzyskania niezbędnych środków utrzymania wyłącznie ze względu na stan zdrowia i wiek rolnika, przy czym inne okoliczności nie mogą być utożsamiane z brakiem możliwości uzyskania niezbędnych środków utrzymania. Usprawiedliwioną przeszkodą w tym zakresie może być tylko wiek lub stan zdrowia samego wnioskodawcy.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS przyzna świadczenie wyrównawcze. Kto je otrzyma?

Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, której szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i która pobiera emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie niższej niż 2400 zł miesięcznie.

czytaj więcej

Zasiłek opiekuńczy z KRUS wydłużony. Do kiedy?

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Instytucja ta poinformowała o przedłużeniu okresu, za który będzie wypłacać świadczenie.

czytaj więcej

Seromania Pani Reni podbija lokalny rynek

Twarogi, podpuszczkowe, ricotty. Renata Gumuła kilka lat temu nie tylko odkryła niezwykły ich smak, ale też terapeutyczną moc. Dziś jeździ z nimi na miejski targ, gdzie rozchodzą się w ciągu godziny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)