KRUS przyzna świadczenie wyrównawcze. Kto je otrzyma?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRUS przyzna świadczenie wyrównawcze. Kto je otrzyma?

24.10.2020autor: Magdalena Szymańska

Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, której szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i która pobiera emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie niższej niż 2400 zł miesięcznie.

Co należy rozumieć przez kwotę emerytury?

Przy czym przez kwotę emerytury lub renty rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto lub sumę tych świadczeń wraz ze świadczeniami wypłaconymi przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych z emeryturami i rentami, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.

r e k l a m a

Do kogo należy udać się z wnioskiem?

Z wnioskiem o świadczenie wyrównawcze należy się udać do oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS. Pobierający emeryturę rolniczą z KRUS i emeryturę wypłacaną przez ZUS, składają wniosek w jednostce organizacyjnej ZUS.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych wystawiony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osoby uprawnione do emerytury i renty zagranicznej lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze dodatkowo powinny dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję.

W jakiej wysokości można otrzymać świadczenie?

Świadczenie wyrównawcze przysługuje w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł, a łączną kwotą otrzymywanych emerytur i rent oraz świadczeń zagranicznych. Ze świadczenia wyrównawczego nie potrąca się zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy możliwe jest przekształcenie we własność wieczystego użytkowania gruntów?

Jestem użytkownikiem wieczystym gruntów rolnych od gminy. Czy jest możliwe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?

czytaj więcej

Jakie są stawki KRUS na IV kwartał 2020?

Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników zastanawiała się co wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, tj. wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2020 r.

czytaj więcej

Czy mając rentę z KRUS można ubiegać się o dopłaty z ARiMIR?

Ojciec otrzymał z KRUS rentę na stałe z tytułu niezdolności do pracy. Posiada grunty rolne oraz bydło. Czy może ubiegać się o dopłaty z ARiMR do bydła, ziemi oraz dofinansowania kosztów odbioru padłych zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)