Kiedy brak zapłat za towar od rolnika jest oszustwem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy brak zapłat za towar od rolnika jest oszustwem?

30.06.2022autor: Alicja Moroz

Sprzedałem trzy jałówki kontrahentowi, z którym współpracuję od kilku lat. Nigdy dotychczas nie zalegał z zapłatą, a teraz czekam na pieniądze ponad dwa miesiące. Kiedy do niego dzwonię, obiecuje wysłać przelew, ale tego nie robi. Czy ma sens złożenie na policji powiadomienia, że zostałem oszukany? Czy jeśli sprawa trafi do sądu, mam szansę odzyskać należną mi zapłatę?

Z artykułu dowiesz się

  • co zrobić w sytuacji, gdy rolnik nie otrzyma zapłaty za towar?
  • co to jest występek?
  • kiedy brak zapłaty za fakturę jest oszustwem?

Co zrobić w sytuacji, gdy rolnik nie otrzyma zapłaty za towar?

Może Pan spróbować złożyć na policji powiadomienie o popełnieniu na Pana szkodę przestępstwa oszustwa. Zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy. W przypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

r e k l a m a

Co to jest występek?

Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 27 października 2020 r. (sygn. akt: II AKa 109/19), na treść występku oszustwa składa się doprowadzenie pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Dotyczy ono jednak tylko takiego oszustwa, które polega na wprowadzeniu go w błąd albo wyzyskaniu jego błędu bądź niezdolności do należytego podejmowania decyzji. Może to mieć postać zarówno działania, jak i zaniechania sprawcy. Nie każde doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wyczerpuje znamiona tego przestępstwa, lecz tylko takie, które następuje z powodu zachowań sprawcy prowadzących do błędnej oceny rzeczywistości przez pokrzywdzonego.

Kiedy brak zapłaty za fakturę jest oszustwem?

Brak zapłaty za fakturę może zatem zostać uznany za oszustwo wówczas, gdy doszło do wprowadzenia pokrzywdzonego w błąd, co skutkowało następnie niekorzystnym rozporządzeniem majątkowym. Aby niezapłacenie faktury mogło być uznane za oszustwo, konieczne jest stwierdzenie, że sprawca działał celowo, chcąc wyłudzić towar, a więc już w momencie zawierania umowy miał świadomość tego, że faktura nie zostanie uregulowana z braku chęci dokonania zapłaty albo z braku możliwości finansowych, np. z uwagi na stan niewypłacalności, o którym Pana nie poinformował.

Jeżeli brak zapłaty za fakturę zostanie zakwalifikowany jako oszustwo, może Pan dochodzić swoich roszczeń jako powód cywilny w procesie karnym, który zostanie wytoczony sprawcy oszustwa. Jeśli jednak działanie nabywcy jałówek nie zostanie uznane za oszustwo, pozostanie Panu dochodzenie roszczenia o zapłatę za jałówki na drodze postępowania cywilnego.

Alicja Moroz
fot. arch. policji

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Oszust z Łotwy wpadł na gorącym uczynku. Ilu rolników zdążył oszukać wcześniej?

„Skupował” owoce, a płaceniem nie zawracał sobie głowy. Znany mundurowym z takiej właśnie działalności obywatel Łotwy został aresztowany. Policja z Tomaszowa Lubelskiego informuje, że śledztwo jest rozwojowe. Na jaką kwotę mężczyzna oszukał rolników?

czytaj więcej

Czy po zmarłym mężu przysługuje dodatek z KRUS do emerytury z ZUS?

Pobieram emeryturę z ZUS. Mój mąż był natomiast ubezpieczony w KRUS. Płacił do śmierci składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Niestety, zmarł, nie doczekawszy emerytury. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi dodatek do mojej emerytury po zmarłym mężu ze środków KRUS? Środki zgromadzone na jego koncie nie zostały wykorzystane.

czytaj więcej

Centrala nasienna zostawiła rolnika z trzema tonami trawy. "Odsyłali jeden do drugiego"

Rolnik z Nowej Wsi w pow. lipskim opowiada, jak Centrala Nasienna „Kalnas” zostawiła go na lodzie. Nie odebrali nasion w termie, ani po terminie. - Zrobili sobie u mnie darmową przechowalnię towaru nie pytając mnie o zdanie – mówi Mariusz Walczyk. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)