Jakie są zasady zasiedzenia gruntów rolnych użytkowanych jeszcze przez ojca?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zasady zasiedzenia gruntów rolnych użytkowanych jeszcze przez ojca?

19.04.2022

Mój tata od 1970 roku, po śmierci swojej mamy, uprawiał grunty rolne. Od 1993 roku uprawiam je ja. Tata przekazał mi wtedy też całe gospodarstwo rolne, łącznie z tymi gruntami rolnymi. Jak wygląda kwestia ich zasiedzenia?

Z artykułu dowiesz się

  • ile wynosi krótszy termin zasiedzenia?
  • kiedy posiadacz nieruchomości nabywa jej własność przez zasiedzenie?

Ile wynosi krótszy termin zasiedzenia?

Jeżeli bieg zasiedzenia zakończył się przed 1 października 1990 roku, zastosowanie będą miały krótsze terminy zasiedzenia. Wynoszą one 10 lat (dobra wiara) albo 20 lat (zła wiara). Jeżeli zatem Pana tata stał się posiadaczem samo­istnym przed październikiem 1970 roku i upływ terminu zasiedzenia nastąpił przed 1 października 1990 roku, to prawdopodobnie stał się on już ich właścicielem. Sąd może to stwierdzić w postępowaniu nieprocesowym w drodze orzeczenia.

r e k l a m a

Kiedy posiadacz nieruchomości nabywa jej własność przez zasiedzenie?

Natomiast jeżeli zasiedzenie zakończyło się po 1 października 1990 roku, należy odwołać się do aktualnych terminów z Kodeksu cywilnego. Wtedy sąd prawdopodobnie stwierdzi, że nabył Pan własność tychże gruntów. Według art. 172 § 1 k.c., posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Natomiast po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Artykuł 176 § 1 k.c. wskazuje, że jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej 30 lat.

dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zakup ziemi bez umowy notarialnej. Czy ma wiążącą moc?

Mąż ponad 30 lat temu kupił od sąsiadów kawałek gruntu. Nie zawarł umowy notarialnej, ponieważ były jakieś nieścisłości w dokumentach. Przez wiele lat uprawialiśmy ten grunt, składaliśmy też wnioski o dopłaty. Obecnie robi to syn, któremu przekazaliśmy gospodarstwo. Krótko po przepisaniu mąż zmarł. Zmarł też sąsiad, od którego mąż kupił ziemię. Teraz wdowa po nim żąda od nas, aby powtórnie jej zapłacić – i to ponad 20 tys. zł. Grozi, że w przeciwnym razie odbierze synowi tę działkę. Czy jest to możliwe?

czytaj więcej

Wydajność krów u rolnika spod Płońska przekroczyła 10 tys. kg mlek. "Więcej nie chcemy"

Rodzina państwa Niewiadomskich utrzymuje stado liczące 300 sztuk bydła, w tym 120 krów mlecznych. Niebawem dojonych będzie jednak o 30 sztuk więcej, bo do 150 krów planowana jest obsada produkcyjnego pogłowia. Takie działanie wymusza jednak zmiany organizacyjne w samej oborze.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)