Jakie są zasady korzystania z rękojmi na używany ciągnik?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zasady korzystania z rękojmi na używany ciągnik?

10.02.2021autor: Michał Czubak

Kupiłem używany ciągnik, który jest objęty rękojmią producenta. Czy będę mógł korzystać z rękojmi tylko na podstawie umowy sprzedaży, czy są potrzebne dodatkowe dokumenty? Jakie są terminy rękojmi?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy następuje przejście na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi?
  • jak długo obowiązuje rękojmia?
  • kto odpowiada z tytułu rękojmi?

Kiedy następuje przejście na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi?

Sąd Najwyższy w uchwale z 5 lutego 2004 r. orzekł, że sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za jej wady fizyczne. Kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania obniżenia ceny, usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad.

r e k l a m a

Czytaj także: Jak działa rękojmia?

Kto odpowiada z tytułu rękojmi?

Oprócz umowy najlepiej zatem poprosić o przeniesienie praw i obowiązków z tytułu rękojmi na Pana. Zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 568 § 1), sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Należy podkreślić, że rękojmią objęte są także rzeczy używane. Jeżeli kupującym jest konsument, a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Jak długo obowiązuje rękojmia?

Według § 2 art. 568 k.c., roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. W terminach tych kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady sprzedanego przedmiotu. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik kontra policja

Przydatna ściąga: co powiesz w razie zatrzymania przez Policję

Co mam powiedzieć policjantowi, gdy mnie zatrzymuje na pikiecie? Pokazać dokument czy nie? Jeśli tak, to czy mnie spisze? Agrarlex odpowiada.

czytaj więcej

Czy maszyny rolnicze są częścią przekazanego gospodarstwa w darowiźnie?

W ubiegłym roku teściowie przekazali mojemu mężowi ziemię, a maszyny rolnicze są nadal ich. Zapowiadają, że będzie musiał płacić za ich używanie. Z powodu pandemii mąż jeszcze nie przerejestrował maszyn na siebie. Czy może to zrobić na podstawie aktu notarialnego?

czytaj więcej

Dzik zaatakował kobietę w jej domu we Wrocławiu. Zwierzę wciąż jest na wolności

Rany cięte, liczne stłuczenia oraz złamany nos – to efekt szarszy dzika na kobietę. Historia jest tym bardziej niezwykła, że dzik zaatakował kobietę w jej domu we Wrocławiu. Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców przed dzikiem, który zdołał uciec.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)