Czy maszyny rolnicze są częścią przekazanego gospodarstwa w darowiźnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy maszyny rolnicze są częścią przekazanego gospodarstwa w darowiźnie?

11.02.2021autor: Michał Czubak

W ubiegłym roku teściowie przekazali mojemu mężowi ziemię, a maszyny rolnicze są nadal ich. Zapowiadają, że będzie musiał płacić za ich używanie. Z powodu pandemii mąż jeszcze nie przerejestrował maszyn na siebie. Czy może to zrobić na podstawie aktu notarialnego?

Z artykułu dowiesz się

  • czy w darowiźnie można przekazać tylko składnik gospodarstwa?
  • co stanowi w świetle prawa gospodarstwo rolne?
  • czy sprzęt rolniczy to przynależność do rzeczy głównej?



Czy w darowiźnie można przekazać tylko składnik gospodarstwa?

Wiele zależy od tego, co dokładnie napisane jest w akcie notarialnym. Jeżeli umowa darowizny faktycznie obejmuje jedynie nieruchomości rolne w postaci konkretnych działek ewidencyjnych, oznacza to, że teściowie przekazali Pani mężowi tylko ten składnik gospodarstwa. Jeśli któraś z działek jest zabudowana, darowizna dotyczy, oczywiście, także budynków, gdyż w myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, budynki są częścią składową nieruchomości.

r e k l a m a

Co stanowi w świetle prawa gospodarstwo rolne?

Inaczej wygląda sprawa, gdy przedmiotem umowy jest gospodarstwo rolne. Jego definicję podaje art. 55[3] k.c. Zgodnie z nim, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą.

W świetle tej definicji gospodarstwo rolne jest zespołem różnych składników tworzących zorganizowaną całość gospodarczą. Obok gruntów dla prawidłowego korzystania i prowadzenia na nich działalności rolniczej konieczne są także inne składniki, takie jak budynki lub ich części, np. dom z działką siedliskową, budynki gospodarcze, magazyny, silosy, urządzenia i inwentarz, np. maszyny rolnicze, zwierzęta, a także prawa związane z prowadzeniem gospodarstwa, np. umowy ubezpieczenia, kontraktacji, dostawy.

Czy sprzęt rolniczy to przynależność do rzeczy głównej?

Nie ulega też wątpliwości, że sprzęty rolnicze to przynależności, które dzielą los rzeczy głównej, czyli darowanego gospodarstwa. Według art. 51 i 52 k.c., przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi skutek także względem przynależności, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

Jeśli w akcie notarialnym jest mowa o gospodarstwie, może on stanowić podstawę do przerejestrowania maszyn rolniczych na Pani męża. W razie decyzji odmawiającej rejestracji mężowi przysługiwać będzie odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Gdyby jednak umowa darowizny dotyczyła tylko gruntu, Pani mąż może żądać od rodziców zabrania należącego do nich sprzętu oraz wynagrodzenia za bezumowne przechowywanie maszyn na jego nieruchomości – na podstawie art. 225 w zw. z art. 224 § 2 k.c.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są zasady korzystania z rękojmi na używany ciągnik?

Kupiłem używany ciągnik, który jest objęty rękojmią producenta. Czy będę mógł korzystać z rękojmi tylko na podstawie umowy sprzedaży, czy są potrzebne dodatkowe dokumenty? Jakie są terminy rękojmi?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)