- na czym opiera się produkcja w systemie ekologicznym?
- jakie zwierzęta w produkcji ekologicznej?
- wymagania stawiane rolnikom w ekologicznej produkcji zwierzęcej
- jakimi paszami karmić zwierzęta?
- co z lekami? Jakie leki można stosować?
Na czym opiera się produkcja w systemie ekologicznym?
Według Rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych, taka produkcja opiera się na systemach ekologicznych wykorzystujących zasoby naturalne przy zastosowaniu metod, które wykorzystują żywe organizmy i mechaniczne metody produkcji, wykluczają stosowanie GMO i produktów wytworzonych z GMO lub przy ich użyciu. Produkcja ekologiczna polega też na ścisłym ograniczaniu stosowania środków z syntezy chemicznej.
Jakie zwierzęta w produkcji ekologicznej?
W przypadku ekologicznej produkcji zwierzęcej zwierzęta powinny być urodzone i chowane w gospodarstwach ekologicznych. Te, które nie były w nich chowane, mogą zostać wprowadzone do takiego gospodarstwa w celach hodowlanych na szczególnych warunkach. Takie zwierzęta oraz produkty z nich wytworzone mogą być uznane za ekologiczne po spełnieniu wymogów okresu konwersji.
Wymagania stawiane rolnikom w ekologicznej produkcji zwierzęcej
Ponadto zwierzęta w produkcji ekologicznej powinny mieć stały dostęp do terenów na wolnym powietrzu, w miarę możliwości do pastwisk, kiedy tylko pozwalają na to warunki pogodowe i stan gruntu. Zabronione jest utrzymywanie zwierząt na uwięzi i ich izolowanie – z wyjątkiem przypadków, gdy działania takie są ograniczone czasowo i podejmowane w odniesieniu do pojedynczych zwierząt i tylko w zakresie uzasadnionym ze względu na bezpieczeństwo, dobrostan lub z przyczyn weterynaryjnych. Do minimum ogranicza się czas trwania transportu zwierząt oraz w trakcie całego życia zwierzęcia wszelkiego rodzaju cierpienie, z okaleczaniem włącznie, w tym podczas uboju.
W odniesieniu do hodowli stosuje się naturalne metody reprodukcji. Sztuczne zapłodnienie jest jednak dozwolone. Rozród nie powinien być wywoływany poprzez podawanie hormonów lub podobnych substancji, chyba że jest to forma leczenia weterynaryjnego stosowana indywidualnie w odniesieniu do danego zwierzęcia. Nie stosuje się jednak innych form sztucznego rozrodu, takich jak klonowanie i przenoszenie zarodków.
Jakimi paszami karmić zwierzęta?
Pasze dla zwierząt pozyskuje się przede wszystkim z gospodarstwa, w którym zwierzęta są utrzymywane, lub z innych gospodarstw ekologicznych w tym samym regionie. Zwierzęta są żywione paszami ekologicznymi zaspokajającymi potrzeby pokarmowe w różnych okresach ich rozwoju.
Co z lekami? Jakie leki można stosować?
Choroby leczy się natychmiast, aby zapobiec cierpieniu zwierząt. Jeśli stosowanie produktów fitoterapeutycznych, homeopatycznych i innych jest nieodpowiednie, w razie konieczności i przy spełnieniu rygorystycznych warunków można stosować pochodzące z syntezy chemicznej alopatyczne weterynaryjne produkty lecznicze, w tym antybiotyki. W takich sytuacjach określa się ograniczenia w odniesieniu do cykli leczenia oraz okresów odstawienia leku. Dozwolone jest stosowanie immunologicznych leków weterynaryjnych.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash