Jakie są podstawowe zasady umowy o pomoc przy zbiorach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są podstawowe zasady umowy o pomoc przy zbiorach?

02.07.2020autor: Michał Czubak

Z uwagi na chorobę żony muszę skorzystać z pomocy osób trzecich w czasie żniw. Znalazłem zainteresowanego pracą, ale z uwagi na brak ubezpieczenia chce on zawrzeć umowę przy zbiorach i być ubezpieczony w KRUS. Jakie są podstawowe zasady takiej umowy?

Z artykułu dowiesz się

  • co to jest umowa pomocy przy zbiorach?
  • co powinno się w niej znaleźć?

Umowa pomocy przy zbiorach - na czym polega?

Przez umowę o pomocy przy zbiorach pomocnik rolnika zobowiązuje się do świadczenia pomocy przy zbiorach produktów rolnych, takich jak: „chmiel, owoce, warzywa, tytoń, zioła i rośliny zielarskie. Pomoc wykonuje się w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas. W ramach tej umowy, rolnik zobowiązuje się do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc. Ustawa stanowi także, że pomoc przy zbiorach obejmuje takie czynności, jak:
  • zbieranie,
  • usuwanie,
  • klasyfikowanie,
  • sortowanie lub przygotowanie produktów rolnych do transportu,
  • przechowywania,
  • sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.
Tak wynika z art. 91a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
r e k l a m a

Co powinno się znaleźć w umowie pomocy przy zbiorach?

W umowie o pomocy przy zbiorach określa się zakres wykonywanych czynności oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy (jeżeli jest on inny niż dzień zawarcia umowy). Co istotne, wykonywanie czynności na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy. Umowę o pomocy przy zbiorach zawiera się na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia tej pomocy. Pomocnik rolnika jest obowiązany do jej osobistego świadczenia. Przed zawarciem umowy pomocnik rolnika składa oświadczenie o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, przez jakie świadczył taką pracę na podstawie umów zawartych z innymi rolnikami. Należy podkreślić, że łączny czas świadczenia pomocy przy zbiorach przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Rolnik jest obowiązany do zapewnienia pomocnikowi rolnika odpowiednich narzędzi niezbędnych do świadczenia tej pomocy.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zatrudnienie pomocnika w sadzie: Umowa o dzieło nie zawsze możliwa

Pytanie do prawnika: Zamierzam zatrudnić pracownika  do pomocy w prowadzeniu sadu,  w tym przy zbiorze owoców. Chciałbym  zawrzeć z nim umowę o dzieło  ze względu na to, że od takich umów  nie trzeba odprowadzać składek na  ubezpieczenia społeczne. Czy jest to  prawnie dopuszczalne, bo słyszałem  różne opinie na ten temat?  

czytaj więcej

Wielkopolscy rolnicy żądają wypłaty pomocy suszowej

Wielkopolska Izba Rolnicza na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 19 czerwca br., podjęła wiele istotnych tematów dla wielkopolskiego rolnictwa. Zwrócono uwagę, iż sytuacja na rynkach rolnych wywołana koronawirusem skłania do konieczności uruchomienia pomocy rządowej dla całej branży rolnej.

czytaj więcej

Rolnicy dostają pomoc do państwa? Jak wygląda to faktycznie?

Ciągle się słyszy, jak to rolnicy mogą liczyć na wszelką pomoc od państwa, jednak wiele osób gospodarujących na wsi jest innego zdania. Świadczą o tym liczne telefony do redakcji „Tygodnika”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)