Jakie mają prawa organizacje zajmujące się ochroną zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie mają prawa organizacje zajmujące się ochroną zwierząt?

07.10.2022autor: Alicja Moroz

Przedstawiciele Fundacji Animals chcieli wejść na moją posesję w niedzielę, żeby sprawdzić warunki bytowania zwierząt. Nie zgodziłem się na to. Straszą mnie teraz sądem. Czy takie organizacje mają prawo swobodnego wstępu na teren prywatny? Czy coś mi grozi za to, że ich nie wpuściłem?

Z artykułu dowiesz się

Czy grozi kara za to, że odmówiło się wpuszczenia "animalsów" na swoją posesję?

Czym jest znęcanie się nad zwierzętami?

Jaka kara grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Czy gospodarz może stracić zwierzęta?

Czy grozi kara za to, że odmówiło się wpuszczenia "animalsów" na swoją posesję?

Za to, że nie wpuścił Pan przedstawicieli Fundacji na swoją posesję, żadna kara nie grozi, gdyż organizacje pozarządowe nie mają samodzielnych uprawnień do wchodzenia na prywatny teren. Jeśli właściciel ich nie wpuszcza, mogą zwrócić się o pomoc do policji. Artykuł 220 Kodeksu postępowania karnego przewiduje, że, co do zasady, przeszukania mieszkania, domu, budynku gospodarczego, obejścia policja może dokonać na polecenie sądu lub prokuratora. Jednak w wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.

Postępowanie sądowe może natomiast dotyczyć powodu, dla którego przedstawiciele Fundacji chcieli wejść na Pana posesję. Przypuszczalnie chodzi o to, że organizacja dostała sygnał świadczący o tym, że dochodzi do znęcania się nad zwierzętami.

r e k l a m a

Czym jest znęcanie się nad zwierzętami?

W myśl art. 6 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, pod pojęciem tym należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. Przy czym znęcaniem się jest nie tylko umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, ale także utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji. Warunki, w jakich powinny być przetrzymywane zwierzęta gospodarskie, określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej.

Jaka kara grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Zgodnie z art. 35 wymienionej wyżej ustawy, znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, zaś w typie kwalifikowanym ze szczególnym okrucieństwem – od  3 miesięcy do lat 5. W razie skazania za to przestępstwo sąd orzeka też przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem. Sąd może też ukarać sprawcę zakazem posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt. Zakaz taki jest obligatoryjny, gdy sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.

W przypadku zatem uzasadnionego podejrzenia, że w Pana gospodarstwie miało miejsce znęcanie się nad zwierzętami, może dojść do wszczęcia postępowania karnego. Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje również w art.  7 w przypadku znęcania się możliwość czasowego odebrania zwierzęcia właścicielowi lub opiekunowi, jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego.

Czy gospodarz może stracić zwierzęta?

Możliwe są dwa tryby odebrania zwierzęcia. W pierwszym z nich najpierw wydana zostaje decyzja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i w oparciu o nią zwierzę zostaje faktycznie odebrane. Decyzja podejmowana jest z urzędu po uzyskaniu informacji od policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Podlega ona natychmiastowemu wykonaniu. Od decyzji tej przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 3 dni od daty doręczenia. SKO ma 7 dni na rozpoznanie odwołania.

Drugi tryb ma charakter interwencyjny i jest stosowany w przypadkach niecierpiących zwłoki. Wówczas najpierw dochodzi do fizycznego odebrania zwierzęcia, jeżeli dalsze jego pozostawanie u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego zdrowiu lub życiu. Każdy z tych podmiotów ma uprawnienie do samodzielnego stwierdzenia warunków bytowych zwierzęcia, jego stanu zdrowia oraz kondycji. Nie jest wymagane uzyskanie zaświadczenia od lekarza weterynarii, chociaż w praktyce podczas interwencji jest on najczęściej wzywany.

Kto może odebrać gospodarzowi zwierzęta?

Odebrania dokonuje policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Podmioty te niezwłocznie zawiadamiają o odebraniu (burmistrza, prezydenta miasta) w celu podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia. W obu przypadkach kosztami transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierzęcia obciąża się jego dotychczasowego właściciela lub opiekuna. Odebrane zwierzę podlega zwrotowi, jeżeli sąd nie orzeknie przepadku zwierzęcia, a także jeżeli postępowanie karne w tej sprawie zostanie umorzone.

Dla dokonania oceny, czy w dacie czasowego odebrania zwierzęcia istniały podstawy faktyczne i prawne uzasadniające wydanie decyzji w tym przedmiocie, zasadnicze znaczenie mają stwierdzone warunki jego bytowania oraz jego stan fizyczny w momencie odebrania zwierzęcia.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Obory

Pełna automatyzacja, dobrostan i inne zalety obory na medal u rolnika z Podlasia

– Chciałem, żeby obora była wysoka i jasna, ale głównym priorytetem było zmniejszenie pracochłonności – mówi Maciej Gołębiewski. Pełna automatyzacja obory dzięki robotom: udojowemu, podgarniającemu paszę i do czyszczenia posadzki rusztowej oraz systemowi zarządzania stadem ułatwia pracę i sprzyja dobrostanowi. Zobaczcie oborę laureata konkursu "Obora na medal" w kat. od 70 do 100 krów!

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Jak poprawić dobrostan świń hodowlanych? EFSA przedstawia zalecenia

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię naukową na temat dobrostanu świń w gospodarstwie. Jest to jedna z kilku opinii, które zostaną wydane w najbliższym roku w kontekście strategii „Od pola do stołu”, będącej jednym z działań europejskiego zielonego ładu.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)