Jakie będą zmiany w ubezpieczeniach zwierząt gospodarskich?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą zmiany w ubezpieczeniach zwierząt gospodarskich?

02.06.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało swoje stanowisko dotyczące usprawnienia systemu ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz wprowadzenie odszkodowań za zutylizowanie chorych zwierząt. Jaka jest odpowiedź?

Powyższa kwestia jest odpowiedzią na wystąpienia Zarządu KRIR z dnia 18 maja 2021 r. w sprawie usprawnienia systemu ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz wprowadzenie odszkodowań za zutylizowanie chorych zwierząt.

r e k l a m a

Z jakich powodów można ubezpieczyć zwierzęta gospodarskie?

Obecnie obowiązująca Ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 12 marca 2019 r. poz. 477 pozwala na ubezpieczenia takich zwierząt gospodarskich, jak:

  • bydło,
  • konie,
  • owce,
  • kozy,
  • drób,
  • świnie.

Ubezpieczenie jest możliwe z powodu ryzyka uboju z konieczności zarządzonej przez lekarza weterynarii w przypadku zdarzeń losowych, takich jak:

  • huragan,
  • powódź,
  • deszcz nawalny,
  • grad,
  • uderzenie pioruna,
  • obsunięcie się ziemi lub lawiny.

Niestety aktualne przepisy nie dotyczą dopłat do składek z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zwierząt. Obecnie jest to możliwe tylko przez ubezpieczalnie komercyjne.

Ministerstwo pracuje nad kierunkiem zmian w przepisach

MRiRW informuje, że prowadzi analizy możliwości zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które miałyby nastąpić w przyszłości, a także zmian w zakresie stosowania dopłat z tytułu ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia chorób.

Jednakże pomoc udzielana rolnikom musi być zgodna z wytycznymi i rozporządzeniami UE w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich. Więcej informacji na temat informacji prawnych pod adresem KRIR: potrzebne zmiany w ubezpieczeniu zwierząt.

Na ten moment przepisy europejskie nie uwzględniają refundacji kosztów uboju z konieczności, jak i kosztów utylizacji zwierząt poddanych ubojowi z konieczności. Jest to możliwe jedynie w zakresie pomocy de minimis, których limit w tym roku już się wyczerpał. Nie ma informacji czy środki z tego zakresu będą jeszcze uruchomione w najbliższym czasie.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są założenia nowej ustawy o ochronie zwierząt?

Bez zakazu uboju rytualnego i zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie ustawę o ochronie zwierząt. Projekt przewiduje m.in. zakaz występów zwierząt w cyrkach oraz zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

czytaj więcej
Aktualności

Więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt będzie priorytetem

Podwyższenie wydatków na ubezpieczenie upraw i zwierząt gospodarskich będzie naszym priorytetem – powiedział w Sejmie wiceminister Ryszard Bartosik, który przedstawił również plan reformy systemu. Ale opozycja przypomniała, że obietnice zwiększenia nakładów były składane już w 2016 r. i nic z tego nie wyszło.

czytaj więcej

Jaka będzie pogoda w żniwa i lato 2021? Prognoza IMGW

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody na lato i żniwa w 2021 roku. Czy aura będzie sprzyjać rolnikom w zbiorach czy raczej czekają nas "kradzione" żniwa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)