- Podwyższenie wydatków budżetowych na ubezpieczenie upraw i zwierząt gospodarskich w kolejnych latach budżetowych będzie naszym priorytetem przy rozdysponowywaniu dostępnego limitu wydatków – dodał wiceminister R. Bartosik.
Niebawem nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach?
MRiRW poinformował także, że prowadzone są badania w ramach programu Geostrateg, których celem jest wypracowanie rozwiązań wzmacniający efektywność stosowania dotacji budżetu państwa. Ma to być podstawa do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach.Jednocześnie w ramach prac nad okresem przejściowym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2021-2022 toczą się prace nad wprowadzeniem nowego działania dotyczącego zarządzenia ryzykiem.
– W ramach, którego planowane jest stosowanie dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia drobiu od strat spowodowanych przez Salmonellozę. Powyższy pakiet zmian został przekazany do Komisji Europejskiej w maju i obecnie czekamy na stanowisko KE - wyjaśnił R. Bartosik. Po zatwierdzeniu pakietu zmian przez Brukselę zostaną podjęte działania legislacyjne mające na celu wprowadzenie nowych rozwiązań w życie.
Jednocześnie w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 planowane jest wprowadzenie mechanizmu funduszy ubezpieczeń wzajemnych.