Jaka będzie pogoda w żniwa i lato 2021? Prognoza IMGW
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody na lato i żniwa w 2021 roku. Czy aura będzie sprzyjać rolnikom w zbiorach czy raczej czekają nas "kradzione" żniwa?
Na wstępnie należy zaznaczyć, że poniższa prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Prognozę opracowano w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
W lipcu pogoda zapowiada się „w normie”
Prognozy przewidują, że w lipcu 2021 r. temperatura i ilość opadów w Polsce będą się mieścić w normie wieloletniej (1981-2010). Chociaż szczególnie na południowym wschodzie temperatury mogą tę normę przekraczać, a opady będą tam zdecydowanie niższe.
Sierpień na południowym wschodzie cieplejszy, a na północnym wschodzie bardziej mokry niż przeciętnie
Podobnie jak w lipcu, prognozy temperatury i opadów na sierpień br., nie mają przekraczać normy wieloletniej, chociaż w regionie południowo-wschodnim opady deszczu mogą być bardziej obfite, a w części południowo-wschodniej temperatury będą wyższe niż przeciętnie w tym okresie i na tym obszarze.
Wrześniowa aura nie ma się szczególnie różnić niż w poprzednich latach
Pogoda na wrzesień 2021 r. zapowiada się w normie, zarówno pod względem temperatur, jak i opadów dla średniej wieloletniej dla tego miesiąca.
Jak interpretować przewidywania w pogodzie?
Zachęcamy do zapoznania się z rycinami i tabelami dostępnymi na stronie IMGW oraz ich samodzielną interpretacją zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Dla jasności, warto zapoznać się z pojęciami „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy”, czyli czy temperatury i opady będą wyższe, normalne czy niższe niż przeciętnie dla danego okresu i miejsca. Nie oznacza to także, że temperatura i opady powyżej normy, to szereg dni z upałem czy ulewami oraz burzami, a poniżej normy, że będzie susza albo/i wielodniowe zimno.
Niestety nie da się z dokładnością 100% przewidzieć jakie warunki będą panować w pogodzie krótkoterminowej, a co dopiero w średnio- czy długoterminowej. Warunki pogodowe cechują się dużą dynamiką. Mogą zajść nieprzewidziane zmiany, które ją zdeterminują, nie tylko w skali kraju, jak i nawet lokalnie. Równania matematyczne i inne statystyki w takich przypadkach nie są w stanie wszystkiego przewidzieć. Mimo to, zorientowanym warto być.
Więcej danych, w tym infografik i tabel, na stronie IMGW.
- Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lato 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (zmodyf. rycina IMGW-PIB).
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie prognoz IMGW
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy