Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich w nowej WPR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich w nowej WPR?

04.01.2022autor: Magdalena Szymańska

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich po 2023 roku?

25 miliardów Euro na polskie rolnictwo

Jak zaznacza Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa, zapewni on polskiemu rolnictwu w nowej perspektywie finansowej łącznie 25 mld euro, z czego ponad 17 mld euro w ramach I filaru, czyli na płatności bezpośrednie, oraz blisko 8 mld euro na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Jakie dopłaty bezpośrednie zaplanowano w nowej perspektywie finansowej, wraz ze stawkami podajemy w tabeli. W tabeli zaznaczyliśmy również przewidzianą kwotę wsparcia dla poszczególnych płatności w całym okresie programowania. Podaliśmy również zakres, czyli powierzchnię lub liczbę sztuk zwierząt, do jakiej odnoszą się poszczególne płatności.

Uchwała umożliwi rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

r e k l a m a

Wsparcie na zrównoważone metody gospodarowania przyjazne klimatowi i środowisku

Przypomnijmy, iż zgodnie z wcześ­niejszymi zapowiedziami i unijnymi wytycznymi, wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność.

Jak zaznaczył minister rolnictwa, instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej wspierać będą dochodowość i odporność szczególnie mniejszych gospodarstw. Rozwiązania w ramach systemu płatności bezpośrednich na lata 2023–2027 zaprojektowane zostały bowiem w Polsce w taki sposób, aby w szczególności wspierać właśnie małe i średnie gospodarstwa rolne zaliczane do gospodarstw rodzinnych. Od 2023 roku, dzięki utrzymaniu uzupełniającej płatności podstawowej oraz zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną, średni poziom wsparcia na hektar w gospodarstwach do 50 ha (97% gospodarstw) będzie wyższy od średniej dla Unii Europejskiej. Zdecydowano o utrzymaniu wsparcia związanego z produkcją we wszystkich dotychczas wspieranych sektorach.

Walka i zapobieganie skutkom ASF

Poza płatnościami bezpośrednimi realizowane będzie wsparcie inwestycyjne oraz dotyczące zarządzania ryzykiem i zapobiegania ASF. Dofinansowane będą rozwój małego przetwórstwa oraz uczestnictwo w krajowych i unijnych systemach jakości produkcji żywności. Kontynuowane będzie też wsparcie dla młodych rolników.

Plan Strategiczny dużo uwagi poświęca też wsparciu rolnictwa ekologicznego oraz dopłatom do dobrostanu zwierząt. Wspierana i wzmacniana będzie ochrona środowiska, w tym różnorodność biologiczna oraz inwestycje w OZE.

Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich po 2023 roku?

Magdalena Szymańska
fot. M. Czubak

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dolnośląska Izba Rolnicza: Plan Strategiczny WPR niezgodny z konstytucją

Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, opracowany Plan Strategiczny WPR dla Polski jest niezgodny z polską konstytucją i będzie prowadził do podziałów wśród rolników. Prezes DIR Ryszard Borys jest też rozczarowany, że w Planie nie uwzględniono żadnej z uwag zgłaszanych przez samorząd rolniczy.

czytaj więcej

Jak obniżyć koszty nawożenia stosując rolnictwo precyzyjne?

Przy coraz wyższych cenach nawozów rolnicy muszą z jeszcze większą uwagą dbać o odpowiednie dawkowania nawozów azotowych. Istotne w tym zakresie jest nie tylko badanie zasobności gleby, ale także precyzja w dawkowaniu. Pomocne mogą być element rolnictwa precyzyjnego, zwłaszcza, że niektóre z nich są darmowe.

czytaj więcej

UE odrzuci polskie pomysły na dotacje dla rolników, bo są za mało „zielone”?

Polski Plan Strategiczny, który zakłada na co i w jakiej kwocie będą dotacje unijne na rolnictwo może nie zostać zaakceptowany przez Komisje Europejską. Według ekspertów polscy rolnicy mogą mieć problemy ze spełnieniem wyśrubowanych norm Zielonego Ładu. Inną kwestią jest to, czy te normy są równe wobec wszystkich rolników w UE.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)