Jakie będą dopłaty do obszarów ONW od 2023 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą dopłaty do obszarów ONW od 2023 roku?

13.10.2022autor: Magdalena Szymańska

Kto i w jakich sytuacjach może liczyć na dopłaty dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami?

Dla kogo dopłaty z ONW?

Ze względu na liczne pytania od naszych Czytelników, informujemy, iż, podobnie jak obecnie, od przyszłego roku, zgodnie z Planem Strategicznym, płatności z tytułu ONW otrzymają wszyscy rolnicy, którzy posiadają grunty na obszarach o szczególnych warunkach gospodarowania. Zarówno typy ONW, jak i przewidziane dla nich płatności pozostaną bez zmian. Utrzymano też uzależnienie płatności od łącznej powierzchni działek rolnych lub ich części objętych pomocą.

r e k l a m a

Nie dla obszarów powyżej 75 ha

Z płatności zostaną więc wyłączone obszary większe niż 75 ha. Do pełnej płatności kwalifikuje się jedynie 25 ha, na obszar między 25,01 a 50 ha przewidziano połowę płatności, a na ten od 50,01 do 75 ha – jedną czwartą płatności.

Powierzchnia użytków rolnych należących do danego gospodarstwa rolnego, położonych w granicach ONW i wykorzystywanych do produkcji rolniczej, powinna wynosić co najmniej 1 ha.

Ile wynoszą roczne stawki?

Roczne stawki płatności ONW od 2023 r. wyniosą:

  • ONW z ograniczeniami naturalnymi:

    • strefa I – 179 zł/ha,

    • strefa II – 264 zł/ha;

  • ONW typ specyficzny:

    • strefa I – 179 zł/ha,

    • strefa II – 264 zł/ha,

    • strefa II tzw. podgórskie – 550 zł/ha użytków rolnych.

ONW podgórskie obejmuje gospodarstwa z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha użytków rolnych, w których co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się powyżej 350 m n.p.m. Obsada zwierząt liczona na UR w całym gospodarstwie.

  • ONW typ górski:

    • 450 zł/ha,

    • 750 zł/ha użytków rolnych.

Wyższa stawka dla ONW górskiego dotyczy gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha UR. Obsada liczona jest na UR w całym gospodarstwie.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red./M. Czubak

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie będą dotacje unijne na polskie rolnictwo od 2023?

Wiadomo już, ile dokładnie pieniędzy dostaniemy z UE na rolnictwo w latach 2023-2027. Na co będzie je można przeznaczyć? Jakie będą dotacje unijne na polskie rolnictwo od 2023?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Wietnam wznawia szczepienia świń przeciwko ASF, wstrzymane po upadkach w stadach

Opracowana w Wietnamie szczepionka przeciwko ASF została wycofana z użycia po tym, jak część świń padła po nieprawidłowym podaniu preparatu. Teraz służby weterynaryjne wznawiają szczepienia na szeroką skalę u trzody chlewnej na gospodarstwach.

czytaj więcej

OSM Prudnik na skraju upadłości. Czy rolnicy odzyskają swoje pieniądze?

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Prudniku co najmniej od kilku miesięcy ma poważne problemy z płynnością finansową. Nie wypłaciła rolnikom pieniędzy należnych za dostawy z czerwca i lipca tego roku. Prawdopodobnie już wkrótce wejdzie w stan upadłości. Czy rolnicy odzyskają swoje pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)