Jakie będą dotacje unijne na polskie rolnictwo od 2023?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą dotacje unijne na polskie rolnictwo od 2023?

14.10.2022

Wiadomo już, ile dokładnie pieniędzy dostaniemy z UE na rolnictwo w latach 2023-2027. Na co będzie je można przeznaczyć? Jakie będą dotacje unijne na polskie rolnictwo od 2023?

Z artykułu dowiesz się

  • Kto finansuje WPR? 
  • ARiMR agencją płatniczą 
  • Środki publiczne z BGK
  • Udzielone wsparcie jako pomoc de minimis 
  • Zasady uruchamiana zaliczek
  • Wykaz beneficjentów
  • Ile pieniędzy dla rolnictwa w latach 2023-2027 
  • Wydatki i rozchody w 2023 roku

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt ustawy o finansowaniu WPR na lata 2023-2027. Ustawa ma obowiązywać w okresie programowania 2023-2027, ale zgodnie z zasadą n+2, czyli do końca 2029. 

r e k l a m a

Ile będzie pieniędzy na polskie rolnictwo w latach 2023-2027?

Na realizację Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 przewidziano środki finansowe w wysokości:

I filar WPR:

  • 17, 327 mld euro  z budżetu środków europejskich na płatności bezpośrednie
    Ponadto, w ramach systemu płatności bezpośrednich realizowane będzie przejściowe wsparcie krajowe w formie:
    • płatności niezwiązanej do tytoniu – 72,6 mln euro (332 mln zł), oraz

    • uzupełniającej płatności podstawowej – 437,6 mln euro (2 mld mln zł, tj. 400 mln zł/rocznie).

  • 46,6 mln euro (213 mln zł) z budżetu środków europejskich na interwencje w sektorze owoców i warzyw,
  • 25,1 mln euro (115 mln zł) z budżetu środków europejskich oraz 25,1 mln euro (115 mln zł) z budżetu państwa na interwencje w sektorze pszczelarskim;

II filar WPR: 7 922 mln euro (36 204 mln zł), z tego z budżetu środków europejskich 4,7 mld euro (21,5 mld zł), z budżetu państwa 3,22 mld euro (14,72 mld zł).

Dodatkowo na interwencje na rynkach rolnych w I filarze WPR, nieobjęte PS WPR, w latach 2023-2027 przewidziano środki w wysokości 281 mln euro (1,28 mld zł) z budżetu środków europejskich i 184 mln euro (840 mln zł) z budżetu państwa.

Do wszystkich przeliczeń przyjęto kurs 4,57 zł/euro.

Jakie dopłaty rolnicy otrzymają z I filaru w nowej WPR?

W nowej WPR zwiększono wydatki na klimat, środowisko i dobro­stan zwierząt oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności, którym są ekoschematy.

W ramach I filaru od 2023 r. rolnicy będą otrzymywali następujące płatności bezpośrednie:

  • płatność podstawowa,
  • płatność redystrybucyjna,
  • płatności dla młodego rolnika,
  • płatności związane z produkcją do: krów, bydła, owiec i kóz, buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych oraz strączkowych na ziarno.

Polska będzie kontynuowała wypłatę wprowadzonej w bieżącym roku uzupełniającej płatności podstawowej. Wśród płatności realizowanych z I filaru znajdą się także ekoschematy. Jest ich sześć:

  • Obszary z roślinami miododajnymi,
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych,
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
  • Biologiczna ochrona upraw,
  • Dobrostan zwierząt.

Jakie dotacje mogą otrzymać rolnicy w ramach z II filaru?

W ramach II filaru będą kontynuowane płatności ONW, wsparcie na rozwój małych gospodarstw oraz młodych rolników, aczkolwiek oprócz młodych rolników o pomoc na rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej oraz przedsiębiorstw wiejskich będą mogli występować także inni rolnicy. 

Wśród działań inwestycyjnych przewidziano wsparcie na inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń, inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej, inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF oraz inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu

Będzie także wsparcie w formie dotacji oraz instrumentów finansowych na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Jest to działanie zbliżone do obecnej modernizacji gospodarstw.

Wśród działań bezpośrednio oddziałujących na środowisko znalazły się: ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 oraz poza Natura 2000, rolnictwo ekologiczne, ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000, zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych, zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin oraz zwierząt w rolnictwie oraz bioróżnorodność na gruntach ornych.

Przewidziano także dotacje na działania związane z zalesianiem oraz tworzeniem zadrzewień śródpolnych i rozwój usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa (instrumenty finansowe).

Utrzymano także pomoc na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych oraz marketing i rozwój współpracy dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości oraz scalanie gruntów.

Plan Strategiczny przewiduje też, że kontynuowane będą dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz – co jest nowością – dofinansowanie funduszy wzajemnościowych.

Dopłaty nadal będzie wypłacać ARiMR

MRiRW zdecydowało, że w celu zapewnienia ciągłości realizacji zadań przez agencję płatniczą i wypłat dla beneficjentów WPR będzie nią nadal Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– W trakcie prowadzonych przez Komisję Europejską uzgodnień rozporządzeń dotyczących m.in. kwestii związanych z akredytacją agencji płatniczych, Komisja podkreślała, że akredytacja jest konieczna tylko w przypadku przyjęcia odpowiedzialności za wydatki, za które agencja płatnicza nie była wcześniej odpowiedzialna. Agencje płatnicze, które w poprzedniej perspektywie były akredytowane dla wydatków EFRG i EFRROW nie muszą być ponownie akredytowane na nowy okres programowania, mimo że w Planie Strategicznym będą nowe interwencje – czytamy w uzasadnieniu projektu. 

W nowej WPR rolnicy też będą mogli otrzymywać zaliczki dopłat bezpośrednich 

W nowej WPR minister rolnictwa będzie mógł podjąć decyzję o wypłacie zaliczek z tytułu:

  • interwencji w formie płatności bezpośrednich,
  • interwencji związanych z obszarem na rozwój obszarów wiejskich,
  • przejściowego wsparcia krajowego.

Zasady uruchamiana zaliczek będą analogiczne jak dotychczas obowiązujące dla płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.

Wykaz beneficjentów WPR w internecie

ustawie określono, że tak jak obecnie na stronie internetowej administrowanej przez MRiRW publikowany będzie wykaz beneficjentów wspólnej polityki rolnej. We wnioskach o przyznanie pomocy i wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich wnioskodawca składa oświadczenie, że przyjmuje do wiadomości, że informacje o przyznaniu pomocy beneficjentowi będą publikowane na stronie internetowej MRiRW.

Wykaz beneficjentów ma być dostępny z danymi za dwa lata budżetowe. Aktualizacja wykazu beneficjentów odbywa się raz w roku – do 31 maja.

wk, ksz, msz, fot. pixabay.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR rozpoczyna wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie 2022. Kto dostanie w pierwszej kolejności?

Ruszyła wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich 2022. Jakie są stawki? Kto dostanie pieniądze w pierwszej kolejności?

czytaj więcej

Jakie będą dopłaty do obszarów ONW od 2023 roku?

Kto i w jakich sytuacjach może liczyć na dopłaty dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami?

czytaj więcej

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2022: kiedy rusza wypłata pieniędzy? Jakie stawki?

Już niebawem rusza wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich 2022. Jakie będą stawki? Na jakie płatności można otrzymać zaliczkę? Do kiedy ARiMR ma czas na przelanie pieniędzy? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)