Jaki termin ma ubezpieczyciel na wypłacenie odszkodowania za spalony budynek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaki termin ma ubezpieczyciel na wypłacenie odszkodowania za spalony budynek?

04.12.2021autor: Alicja Moroz

Proszę o informację, w jakim czasie firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić odszkodowanie za spalony budynek w gospodarstwie rolnym. Minęły już ponad 2 miesiące od pożaru, a firma nawet nie ustaliła wysokości szkody. Nie mam za co odbudować budynku.

W jaki sposób ubezpieczyciel ustala wysokość szkody?

W myśl art. 68 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (...), wysokość szkody w budynkach rolniczych ustala się na podstawie cenników stosowanych przez zakład ubezpieczeń. Ustalenie wysokości szkody na podstawie tych cenników następuje w każdym przypadku niepodejmowania odbudowy, naprawy lub remontu budynku (zakład ubezpieczeń jest obowiązany do corocznego aktualizowania tych cenników). Wysokość szkody ustala się też na podstawie kosztorysu wystawionego przez podmiot dokonujący odbudowy lub remontu budynku odzwierciedlającego koszty związane z odbudową lub remontem, określone zgodnie z obowiązującymi w budownictwie zasadami kalkulacji i ustalania cen robót budowlanych. Robi się to przy uwzględnieniu dotychczasowych wymiarów, konstrukcji, materiałów i wyposażenia. Jeżeli suma ubezpieczenia została ustalona według wartości rzeczywistej, uwzględnia się również faktyczne zużycie budynku od dnia rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń do dnia powstania szkody.

r e k l a m a

Kto psorząda kosztorys odbudowy budynku?

Istota kosztorysu polega na tym, że stanowi spis przewidywanych kosztów związanych z przywróceniem do stanu poprzedniego. Kosztorys ma być sporządzony przez podmiot dokonujący odbudowy lub remontu budynku. Ustawa nie stawia wymogu, aby był to podmiot profesjonalnie zajmujący się działalnością budowlaną lub remontową. W związku z powyższym można uznać, że kosztorys ten może być sporządzony nawet przez samego poszkodowanego rolnika, jeśli zamierza on samodzielnie dokonać przywrócenia do stanu sprzed wystąpienia szkody tzw. metodą gospodarczą.

Kosztorys ten powinien zostać przedłożony przez ubezpieczającego najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia powstania szkody. Zakład ubezpieczeń może zweryfikować zasadność wielkości i wartości robót ujętych w przedstawionym przez ubezpieczającego kosztorysie.

W myśl art. 14 ustawy zakład ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego zawiadomienia o szkodzie.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie?

W przypadku gdyby wyjaśnienie w tym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Nie powinno to jednak nastąpić później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek zawiadomić na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części. Powinien też poinformować o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłacić bezsporną część odszkodowania.

Zasadą jest jednak, że ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie, o ile tylko poszkodowany wskazał podstawy faktyczne do ustalenia wysokości szkody.

Jaka kara może grozić ubezpieczycielowi za niewywiązanie się z terminów?

Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie osobę występującą z roszczeniem. Wskazuje na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również na przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

W przypadku niewywiązania się przez zakład ubezpieczeń z wyżej określonych obowiązków organ nadzoru, którym jest Komisja Nadzoru Finansowego, stosuje wobec zakładu ubezpieczeń środki nadzorcze określone w art. 362 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, czyli wysokie kary pieniężne.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik postrzelony przez dziecko podczas prac polowych. Po 9 latach wywalczył odszkodowanie

Kula wystrzelona przez dziecko trafiła rolnika w kręgosłup na polu we własnym ciągniku. Został niemal całkowicie sparaliżowany, porusza się na wózku. Po 9 latach od wypadku sąd w Lublinie zdecydował o odszkodowaniu. Jaką kwotę przyznał? 

czytaj więcej

Odszkodowanie czy renta po stwierdzeniu rolniczej choroby zawodowej

Stwierdzono u mnie rolniczą chorobę zawodową. W związku z tym mam pytanie: czy KRUS powinien mi przyznać rentę od daty złożenia wniosku, czy dopiero od otrzymania decyzji sanepidu?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)