Jak wypowiedzieć umowę dzierżawy ziemi, gdy dzierżawca nie płaci czynszu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wypowiedzieć umowę dzierżawy ziemi, gdy dzierżawca nie płaci czynszu?

31.12.2021autor: dr Aneta Suchoń

Jestem właścicielem gruntów rolnych i mam umowę dzierżawy zawartą na 10 lat. Dzierżawca nie płaci czynszu. Czy mogę wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony? Jak powinienem do tego podejść?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy dzierżawy czynszu?
  • ponaglenie zapłaty czy od razu wypowiedzenie umowy?

Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy dzierżawy czynszu?

W przypadku braku uiszczania czynszu możliwe jest wypowiedzenie umowy dzierżawy. Mianowicie art. 703 k.c. wskazuje, że jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a w wypadku gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę, udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.

r e k l a m a

Ponaglenie zapłaty czy od razu wypowiedzenie umowy?

W pierwszej kolejności powinien Pan zatem wysłać pismo wzywające do zapłaty czynszu. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie zostanie zapłacony, może Pan wypowiedzieć umowę dzierżawy, powołując się na art. 703 k.c. Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w uchwale z dnia 11 października 2012 r. (sygn. akt: III CZP 52/12) orzekł, że strony umowy dzierżawy mogą wyłączyć obowiązek wydzierżawiającego do udzielenia dzierżawcy dodatkowego terminu trzymiesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.

Takie rozwiązanie jest możliwe przy założeniu, że umowa dzierżawy nie zawiera innych postanowień w tym zakresie.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto dostanie dopłaty bezpośredni w przypadku wypowiedzenia bezczynszowego użytkowania gruntów?

Jestem bezczynszowym użytkownikiem gruntów rolnych i płacę podatek rolny do gminy w imieniu właściciela. Umowa jest ustna z właścicielem na czas nieoznaczony. Mam przelew bankowy zapłaty za podatek. Właściciel po 3 latach korzystania z gruntów stwierdził, że w marcu mam je oddać. Jakie są terminy w przypadku wypowiedzenia umowy bezczynszowego użytkowania? Komu przysługują płatności bezpośrednie: właścicielowi czy bezczynszowemu użytkownikowi?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)