Z artykułu dowiesz się
- kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy dzierżawy czynszu?
- ponaglenie zapłaty czy od razu wypowiedzenie umowy?
Z artykułu dowiesz się
W przypadku braku uiszczania czynszu możliwe jest wypowiedzenie umowy dzierżawy. Mianowicie art. 703 k.c. wskazuje, że jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a w wypadku gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę, udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.
W pierwszej kolejności powinien Pan zatem wysłać pismo wzywające do zapłaty czynszu. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie zostanie zapłacony, może Pan wypowiedzieć umowę dzierżawy, powołując się na art. 703 k.c. Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w uchwale z dnia 11 października 2012 r. (sygn. akt: III CZP 52/12) orzekł, że strony umowy dzierżawy mogą wyłączyć obowiązek wydzierżawiającego do udzielenia dzierżawcy dodatkowego terminu trzymiesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.
Takie rozwiązanie jest możliwe przy założeniu, że umowa dzierżawy nie zawiera innych postanowień w tym zakresie.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy