Kto dostanie dopłaty bezpośredni w przypadku wypowiedzenia bezczynszowego użytkowania gruntów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto dostanie dopłaty bezpośredni w przypadku wypowiedzenia bezczynszowego użytkowania gruntów?

07.12.2021autor: dr Aneta Suchoń

Jestem bezczynszowym użytkownikiem gruntów rolnych i płacę podatek rolny do gminy w imieniu właściciela. Umowa jest ustna z właścicielem na czas nieoznaczony. Mam przelew bankowy zapłaty za podatek. Właściciel po 3 latach korzystania z gruntów stwierdził, że w marcu mam je oddać. Jakie są terminy w przypadku wypowiedzenia umowy bezczynszowego użytkowania? Komu przysługują płatności bezpośrednie: właścicielowi czy bezczynszowemu użytkownikowi?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie obowiązki ciążą na bezczynoszowym użytkowniku gruntów rolnych?
  • kiedy można wypowiedzieć umową bezczynoszowego użytkowania gruntu?
  • kiedy umowa powinna być zawarta na piśmie?
  • kto w tym przypadku pobiera dopłaty. Właściciel czy dzierżawca?

Jakie obowiązki ciążą na bezczynoszowym użytkowniku gruntów rolnych?

Według art. 708 Kodeksu cywilnego, przepisy dotyczące dzierżawy z Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy osoba biorąca nieruchomość rolną do używania i pobierania pożytków nie jest obowiązana do uiszczania czynszu, lecz tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu.

Sąd Najwyższy w uchwale z 2 kwietnia 1993 r. (sygn. akt: III CZP 39/93) orzekł, że umowa zawarta na czas oznaczony, do której z mocy art. 708 k.c. mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, nie może być rozwiązana przez wypowiedzenie w trybie art. 704 k.c. Artykuł 704 k.c. wskazuje, że w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.

r e k l a m a

Kiedy można wypowiedzieć umową bezczynoszowego użytkowania gruntu?

Zatem umowę bezczynszowego użytkowania można wypowiedzieć zgodnie z art. 704 k.c. na jeden rok naprzód na koniec roku bezczynszowego użytkowania.

W przyszłości lepiej zawierać umowy bezczynszowego użytkowania czy dzierżawy gruntów rolnych na czas oznaczony w formie pisemnej.

Kiedy umowa powinna być zawarta na piśmie?

Według art. 660 w zw. z art. 694 k.c., umowa dzierżawy nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.

Kto w tym przypadku pobiera dopłaty. Właściciel czy dzierżawca?

Z kolei art. 18. ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego określa, że w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu (dzierżawcy, bezczynszowemu użytkownikowi).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. K. Janisławski

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wypowiedzieć umowę dzierżawy ziemi, gdy dzierżawca nie płaci czynszu?

Jestem właścicielem gruntów rolnych i mam umowę dzierżawy zawartą na 10 lat. Dzierżawca nie płaci czynszu. Czy mogę wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony? Jak powinienem do tego podejść?

czytaj więcej

Ekologiczna uprawa zbóż pozwoliła rolnikom z Podlasia rozwinąć gospodarstwo

Bracia Jan i Jakub Grabowieccy byli moimi przewodnikami po gospodarstwie. I w pierwszych słowach zdradzili, że temat gospodarstwa ekologicznego przewijał się w rodzinnych rozmowach od dawna. Tyle że wcześniej struktura gospodarstwa wyglądała nieco inaczej, ponieważ 80 proc. stanowiły łąki, a w tej chwili prawie 95 proc. gleb to grunty orne.

czytaj więcej

Tajemnicza śmierć rolnika spod Bytowa. Kto go zamordował?

Kto zabił rolnika spod Bytowa? Okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w wodach jeziora Jeleń, są wyjaśniane. Wstępnie zatrzymano cztery osoby, które po przesłuchaniu zostały zwolnione.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)